Tiroit Tümöründen Korkmayın

Medicana Konya Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Söğütlü, boynunda nodüle sahip olanların mutlaka hekime başvurmalarını önererek, tiroit tümörlerinin tedavisinin diğer tümörlere göre daha kolay olduğunu söyledi.Genel Cerrahi...

Tiroit Tümöründen Korkmayın
Medicana Konya Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Söğütlü, boynunda nodüle sahip olanların mutlaka hekime başvurmalarını önererek, tiroit tümörlerinin tedavisinin diğer tümörlere göre daha kolay olduğunu söyledi.
Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Söğütlü, tiroit nodüllerinin yaygın görüldüğünü belirterek, “Tiroit önemli bir organ. Çünkü vücutta metabolizmayı düzenliyor. Tiroit nodülleri çok yaygın görülüyor. Toplum içindeki yaygınlığı yüzde 20, fakat bir takım otopsi çalışmalarıyla yüzde 50’ye kadar çıktığı görülmüş. Yani farkında olmadan tiroit nodülüyle yaşayıp tiroit nodülüyle öldüğümüz bile oluyor. Tiroit nodülü demek direkt tümör demek değildir. Tiroit nodüllerinin çoğu iyi huyludur. Bunu ortaya koymamız gerekir. Çocuk yaşlarda görülen nodüllerin tümör olma ihtimali, normalde kadınlarda daha çok görülen nodüllerin erkeklerde görüldüğünde tümör olma ihtimali fazla oluyor. Çocuklukta bir şekilde boyun bölgesine radyo terapi alınmışsa, yine ileri yaş grubunda nodülle birlikte tümör görülme ihtimali daha fazla oluyor. Bu gibi durumların daha çok üzerinde duruyoruz” dedi.
“HER TİROİT NODÜLÜ TÜMÖR DEMEK DEĞİLDİR”
Her tiroit nodülünün tümör olmadığını ifade eden Doç. Dr. Söğütlü, “Nodüllerin çoğunu izleyebiliyoruz. Nodül eşittir tümör demek değildir. Çoğu nodül iyi huyludur. Nodül eşittir ameliyat demek değildir. Çoğu nodülü biz takip edebiliyoruz. Ameliyat endikasyonları çok farklı. Ameliyat önerdiğimiz hastaların da bu anlamda rahat olmaları gerekir. Çünkü deneyimli ellerde Türkiye’de de dünyada da oldukça rahat bir şekilde komplikasyonları oldukça az, hatta sıfır diyebileceğimiz kadar düşük bir şekilde bu ameliyatlar yapılabiliyor. Bu ameliyatların en önemli komplikasyonları sinir harabına bağlı ses kısıklığı ve paratiroit bezi dediğimiz dört adet kalsiyum düzenleyici paratiroit bezinin tiroit bezine komşuluğu nedeniyle bu bezlerin harabiyeti olabiliyor. Kalsiyum metabolizması kalıcı ya da geçici bozulabiliyor. Buna bağlı ilaçlar almak durumunda kalabiliyor hastalarımız. Bunları hekim olarak söylemek zorundayız ama bunlar oldukça nadir görülen komplikasyonlar. Hemen hemen hatta hiç görmediğimiz komplikasyonlar. Sadece tümör vakalarında etrafa yapışık olduğu için tümörler, zor ameliyatların geçici ya da kalıcı şekilde bu tür komplikasyonlar görebiliyoruz. Ama kesinlikle hastalarımızı bir korku tüneline sokmaya gerek yok” diye konuştu.
“TİROİT TÜMÖRLERİNİN TEDAVİSİ DİĞER TÜMÖRLERE GÖRE DAHA KOLAY”
Nodüllerin çoğunun iyi huylu olduğunu belirten Doç. Dr. Söğütlü, “Boyunda nodüllere sahip isek, böyle bir hastalığımız varsa çoğu iyi huyludur bunu bilelim. Mutlaka hekime başvuralım. İyi huylu olanların çoğunu biz takip ediyor, az bir kısmını ameliyat ediyoruz. Eğer tümör ise bunların çoğu tedavi edilebilir. Tiroit tümörleri diğer tümörlere benzemiyor, çok kolay tedavi edilebiliyor. Çok az bir kısmı agresif seyirli oluyor. Özellikle de yaşlılarda görüyoruz bunları. Gençlerde çevreye ya da vücuda yayılım yapma ihtimali az oluyor. Olsa bile tedavi etme imkanımız oldukça fazla. Tiroit tümörleri anlamında diğer tümörlere göre rahatız diyebilirim” ifadelerini kullandı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner326

banner327