'Toprak Dede' son yolculuğuna uğurlandı!

Türkiye onu 'Toprak Dede' olarak tanıdı. 97 yaşında hayatını kaybeden TEMA Vakfı Kurucusu ve Onursal Başkanı Hayrettin Karaca için ilk tören Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlendi. TEMA vakfı gönüllüleri ve dostları Karaca'yı yalnız bırakmadı.

'Toprak Dede' son yolculuğuna uğurlandı!

97 yaşında hayata gözlerini yuman TEMA Vakfı Kurucusu ve Onursal Başkanı Hayrettin Karaca için ilk tören Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlendi. Törende 'Toprak Dede' olarak tanınan Karaca'nın hayatından kesitlerin yer aldığı video gösterimi yapıldı."HAYATTA HER ŞEYE TUTKUYLA YAKLAŞIYORDU"
Törende konuşan TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, "Hayrettin Bey çok tutkuluydu. Hayatta her şeye tutkuyla yaklaşıyordu. Çok iyi bir Atatürkçü'ydü. Tüm Atatürk ilke ve inkılaplarının peşindeydi herkese anlatmaya çalışırdı. Sürekli okurdu. Çok ciddi bir vatanseverdi. Ülkenin her yerinde Anadolu'yu Trakya'yı kültürünü, dilini hepsini çok severdi. Çocuklar, gençler, kadınlar ve gönüllüleri çok severdi. Kadınlara çok inanırdı. Eminim o buralarda bir yerlerde" dedi."TÜRKİYE ÇÖL OLMASIN DİYE YOLA ÇIKTIK"
Tekfen Holding Kurucu Onursal Başkanı Ali Nihat Gökyiğit ise "Biraz zorlanarak geldim ama bugün can dostumu yalnız bırakamazdım. Kendisine rahmet dilerken onun pek çok konuda ülkemize kılavuz olduğunu unutmayalım. TEMA Vakfı'nı kurarken bir telaş vardı. Doğadaki varlıklar daha hızlı kirletilmeye, yıpranmaya başlamıştı. Doğal varlıklar dediğimizde başta toprak, yeşil örtü, su, hava hepsi var. Erozyonla mücadele gibi konuları çok güzel anlattı. Türkiye çöl olmasın diye yola çıktık. Fakat yeşil örtüyü hiç unutmadık" ifadelerini kullandı.

Vefat eden Hayrettin Karaca için Fatih Camisi'nde öğle vakti cenaze namazı kılındı.

Cenaze namazına Karaca'nın ailesi ve yakınlarının yanı sıra TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Ali Nihat Gökyiğit, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, eski bakanlardan Ali Babacan, Sadettin Tantan, eski CHP Milletvekili Muharrem İnce ile çok sayıda TEMA gönüllüsü ve vatandaş katıldı.

Hayrettin Karaca'nın Türk bayrağına sarılı cenazesi, kılınan cenaze namazının ardından cenaze aracına konuldu.

Karaca'nın cenazesi, Edirnekapı Mezarlığı'na defnedildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327

banner330