TPE Kürdistan'ı reddetti

Kobani eylemleri sırasında çıkan olaylar barış sürecini çıkmaza sokarken Kürt yatırımcıların bir derdi de marka konusu oldu. Türk Patent Enstitüsüne başvuran yatırımcılar almak istedikleri marka konusunda ret cevabıyla karşılaştı.

TPE Kürdistan'ı reddetti

Ancak içinde Kürt ya da Kurd geçen markaların tescil alabilmesi çok da kolay olmuyor. Türk Patent Enstitüsü son 1 yıl içinde ilk kez başvurusu yapılan “Kurdistan”, “Kurdish Patent Institute”, “Kurdishbank”, “Kürt Marka Patent”, “Cola Kurt” gibi birçok markaya ret verdi. TPE’ye Kürdistan markası için ayrıca bir başvuru daha yapıldı. Kurumun bu marka için ilk kararı da “Red” yönünde oldu. Ancak başvuruyu yapan ‘Red’ kararına itiraz edince TPE bu itirazı değerlendirmek üzere yeniden harekete geçti.

Bugüne kadar 4 kez red alan Kürtcell markasıyla ilgili başvuru dördüncüde de red kararıyla karşılaştı. Karar bu yıl ocak ayında tebliğ edildi. Daha önceki red kararındaTurkcell’in itirazı etkili olmuştu. Bu kez de red kararı bir itirazın ardından gelmiş. Bu marka için başvurularda ‘Tanınmış markalara yakınlık’ sorunu öne çıkıyor.

KURDICELL ONAYLANMIŞTI

Ancak TPE’nin içinde Kürt geçen markalar konusundaki kararları her zaman da başvuru aleyhine de değil. Bu başvurular arasında tescil kararı aldıkları da var. Örneğin Kürtea markası bu yıl Nisan ayında tescil edilmiş. Mobil operatör markası olarak Kurdicell de zaten 2011 yılında tescil edilmişti.

ULUSLARARASI KÜRT KOLEJLERİ

Şu an akibeti belli olmayan başvurulardan bazıları şöyle: Kurdish International College için başvuru bu yıl Haziran ayında yapıldı. Başvuru alındıktan sonra 3 ay içinde şekil inceleme de tamamlandı. Marka Aralık-Ocak ayındaki Marka Bülteni’nde ilan edilecek ve itiraz olup olmadığına bakılacak. Tescil edilme veya edilmeme kararı Bülten’in yayınının ardından verilecek. Sarı, kırmızı, yeşil renklerinin kullanıldığı logoda Uluslararası Kürt Kolejleri de yazıyor.

KOBANE İÇİN DE BAŞVURULDU

Bu arada barış sürecinde hükümet ile HDP’yi karşıya getiren Kobane için de 11 farklı sınıfta kullanım hakkı için marka başvurusu alınmış durumda. Başvuru çok yeni olduğu için henüz bu konuda alınmış bir tescil ya da red kararı yok. Kobani markası için de yapılmış 2 farklı marka başvurusu göze çarpıyor. Bu iki başvurunun kapsadığı sınıf sayısı ise 13.  Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2014, 15:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327