Tse, Ölçü Aletleri Yönetmeliği’nde Onaylanmış Kuruluş Olarak Atandı

Türk Standartları Enstitüsü (TSE), Avrupa Birliği Yeni Yaklaşım Direktifleri çerçevesinde Ölçü Aletleri Yönetmeliği’nde onaylanmış kuruluş olarak atandı. TSE’nin Avrupa Birliği Yeni Yaklaşım Direktiflerinde onaylanmış kuruluş olarak...

Tse, Ölçü Aletleri Yönetmeliği’nde Onaylanmış Kuruluş Olarak Atandı
Türk Standartları Enstitüsü (TSE), Avrupa Birliği Yeni Yaklaşım Direktifleri çerçevesinde Ölçü Aletleri Yönetmeliği’nde onaylanmış kuruluş olarak atandı. TSE’nin Avrupa Birliği Yeni Yaklaşım Direktiflerinde onaylanmış kuruluş olarak atandığı direktif sayısı 11’e yükseldi.
TSE’den konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Avrupa Birliği tarafından 12 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleştirilen bu atamayla birlikte, TSE; Ölçü Aletleri Yönetmeliği kapsamında Su Sayaçları, Gaz Sayaçları ve Hacim Dönüştürme Cihazları ve Aktif Elektrik Enerji Sayaçları kapsamında ülkemizdeki ilk ve tek ulusal onaylanmış kuruluş olarak uygunluk değerlendirme işlemlerini gerçekleştirmeye başladı. TSE’nin Avrupa Birliği Direktifleri çerçevesinde onaylanmış kuruluş olarak atandığı direktif sayısı 11’e yükseldi. Ölçü Aletleri Yönetmeliği, ölçü aletlerinin güvenli olarak piyasaya arzı için gerekli kuralları ile uygunluk değerlendirme prosedürlerine ilişkin usul ve esasları belirlemektir. 2004/22/AT MID (Measuring Instruments Directive) Yönetmeliği; ölçü aletlerinin Avrupa’da serbest ticaretini kolaylaştırmak için gerekli teknik ve yasal şartları saptayan ‘‘Yeni Yaklaşım’’ direktiflerinden biridir. Avrupa Birliği tarafından 31 Mart 2004 tarihinde yayınlanan direktif, ülkemizde 7 Ağustos 2008 tarihinden bu yana Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın sorumluluğunda zorunlu uygulamadadır" denildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327