Tügiad Başkanı Yücelen: Sadece Enflasyon Ve Faiz Konuşuluyor

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Ali Yücelen, siyasetin ve vatandaşın gündeminde, KOBİ, girişimcilik, yüksek teknoloji konularının, faiz, enflasyon gibi makro kavramlar ile karşılaştırıldığında oldukça geri planda...

Tügiad Başkanı Yücelen: Sadece Enflasyon Ve Faiz Konuşuluyor
Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Ali Yücelen, siyasetin ve vatandaşın gündeminde, KOBİ, girişimcilik, yüksek teknoloji konularının, faiz, enflasyon gibi makro kavramlar ile karşılaştırıldığında oldukça geri planda kaldığına vurgu yaptı.
Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Ali Yücelen, sosyal medyada 1 aylık sürede ekonomi ile ilgili 4 bakanın mesajlarını ve o mesajlardan hareketle gerçekleşen paylaşımları analiz ettiklerini belirterek; paylaşımların yüzde 94’ünün faiz, enflasyon, kredi derecelendirme, büyüme ve milli gelir; sadece yüzde 6’sının AR-GE, KOBİ ve girişimcilik ile ilgili olduğunu; yüksek teknolojinin sıfır noktasında oluşmasını ise ’derhal değiştirilmesi gereken bir gerçek’ olarak gördüklerini belirtti.
Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Ali Yücelen, genç Türk işadamlarının örgütü olarak, önceliklerinin girişimcilik, inovasyon, ileri teknoloji ve KOBİ’ler olduğunu belirterek, gerek basının gerekse sosyal medyanın gündeminin, ekonomide neden yapısal değişimlerin yapılamadığını gösterdiğini belirtti. TÜGİAD tarafından yaptırılan araştırmada, TÜGİAD danışmanları, Trendeco firması tarafından yapılan analizleri değerlendirdi. Öncelikle ekonomi ile ilgili isimlerin mesajları belirlendi; daha sonra bu mesajlarda hangi kavramların öne çıktığı tespit edildi. Ekonomi yönetiminde sorumluluk üstlenen 4 bakan ile ilgili paylaşımların analiz edildiği çalışmaya, 14 Temmuz-14 Ağustos 2014 tarihleri arasındaki 113 bin 105 adet paylaşım dahil edildi. Konu başlıklarının 9 maddede derlendiği araştırmanın en popüler konusu faiz oldu. Toplam paylaşımların yüzde 51’i faiz, yüzde 20’si enflasyon, yüzde 12’si kredi derecelendirme, yüzde 7’si büyüme, yüzde 4’ü de milli geliri konu aldı.
TÜGİAD Başkanı Yücelen, elde ettikleri sonuçların ekonominin geleceği için parlak bir perspektif çizmediğini söyleyerek şunları söyledi: "Dünya ekonomisi bir yere giderken bir tam tersine gidiyoruz. Tüm dünya inovasyonu, KOBİ’leri, istihdamı, ileri teknolojiyi konuşuyor. Bizim konuşmalarımıza bakınca acı gerçek ortaya çıkıyor. Yüz tane mesajın sadece 3 tanesi AR-GE, 2 tanesi KOBİ, 1 tanesi girişimcilik ile ilgili iken yüksek teknoloji’nin payı sıfır. Oysa bu paylaşımların yapıldığı özellikle sosyal ya da yeni medya platformları, teknolojinin, inovasyonun, iletişimin ulaştığı en ileri nokta. Ancak sayısal sonuçlar gösteriyor ki, biz bu platformlarda bile, tartışmaktan bıkmadığımız faiz, enflasyon, büyüme konularını paylaşıyoruz".
Ekonomi gündemine ilişkin bu tablonun değiştirilmesi gerektiğini vurgulayan TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen, özellikle medyada girişimcilik, inovasyon ve KOBİ kavramlarının payının artmasının çok değerli bir gösterge olacağının altını çizdi. Sonuçları değerlendiren TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen, siyasetin ve vatandaşın gündeminde, KOBİ, girişimcilik, yüksek teknoloji konularının, faiz, enflasyon gibi makro kavramlar ile karşılaştırıldığında oldukça geri planda kaldığına vurgu yaptı.
Yücelen değerlendirmesine şöyle devam etti: "Ekonomi yönetiminde elbette ki farklı bakış açılarına, önceliklere ve rollere ihtiyacımız var. Tüm bunlar, ekonomide rakipler takımını yaratıyor. Unutmayalım ki, farklı yaklaşımları bir potada eriterek ekonomimiz için en iyi kararları çıkarabiliriz. Bu rakipler takımının konu başlıklarından hiçbiri daha az önemli değildir. Birbiri ile rekabet içinde olan unsurlardan birini bile takımdan çekerseniz takım bozulur. İhtiyacımız olan, reel ekonominin ihtiyaçlarının da rakipler takımının gündeminde gereken yerini almasıdır. Makro kararlar tartışılırken reel sektörün önceliği olan önlemlerle desteklenmediğinde, ekonomi gündemimiz dünyanın gerisinde kalacaktır.” Ekonomi ile ilgili paylaşımların gündemi belirlediğini dile getiren Yücelen, "Hep vurguladığımız gibi, kalitesiz büyüme bizi batırır. Kaliteli büyüme ise kısa sürede bizi hedeflerimize taşır. Biz ne zaman ki faizi, enflasyonu konuşmayı bırakıp reel ekonominin konularını gündeme alırız, o zaman gerçek bir dünya ekonomisi olabiliriz. " diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327