Tüik’ten Hesaplama Aracılı Yeniliği

TÜİK, geçmiş zamandaki parasal bir değerin, günümüzdeki değerini hesaplayan yeni bir uygulama geliştirdi.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürü M.Salih Uras, geliştirilen uygulama ile geçmiş tarihteki parasal bir değerin,...

Tüik’ten Hesaplama Aracılı Yeniliği
TÜİK, geçmiş zamandaki parasal bir değerin, günümüzdeki değerini hesaplayan yeni bir uygulama geliştirdi.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürü M.Salih Uras, geliştirilen uygulama ile geçmiş tarihteki parasal bir değerin, istenilen tarihteki değerinin artık kolayca hesaplanabileceğini söyledi. "Parasal Değerleri Güncelleme Aracı" uygulaması ile Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) değişim oranlarıyla, geçmiş tarihteki parasal bir değerin günümüz değerini hesaplanabilecek. Uras, adli işlemler başta olmak üzere, iş dünyası ve vatandaşların hesaplamalarında kolaylık sunan uygulamaya kurum başkanlığının www.tuik.gov.tr internet adresinde sağ alt köşede bulunan Türk Lirası işaretli linki tıklayarak erişilebileceğini belirtti.
Uygulama ile alınacak belgenin resmi evrak niteliğinde olduğunun da altını çizen Uras, bu sayede yanlış hesaplarında önüne geçileceğini söyledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327