Tüketici Güven Endeksi Yüzde 4,9 Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2014 yılının Ekim ayına ilişkin tüketici güven endeksi verilerini açıkladı.TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici...

Tüketici Güven Endeksi Yüzde 4,9 Azaldı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2014 yılının Ekim ayına ilişkin tüketici güven endeksi verilerini açıkladı.
TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 4,9 oranında azaldı. Eylül ayında 74 olan endeks, Ekim ayında 70,3 değerine düştü.
GENEL EKONOMİK DURUM BEKLENTİSİ YÜZDE 10,5 AZALDI
Eylül ayında 102,1 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 10,5 oranında azalarak, Ekim ayında 91,3 oldu. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını gösteriyor.
İŞSİZ SAYISI BEKLENTİSİ YÜZDE 6,3 AZALDI
İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 6,3 oranında azalarak, Ekim ayında 73,7 değerine düştü. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandı.
HANENİN MADDİ DURUM BEKLENTİSİ YÜZDE 1,1 AZALDI
Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,1 oranında azaldı. Eylül ayında 91,2 olan endeks değeri Ekim ayında 90,2 oldu. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı.
TASARRUF ETME İHTİMALİ YÜZDE 9,4 ARTTI
Tasarruf etme ihtimali endeksi yüzde 9,4 oranında arttı. Eylül ayında 23,9 olan endeks, Ekim ayında 26,1 değerine yükseldi. Bu yükselme, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığını göstermektedir.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327