Tümörlerin tespitinde 'Yapay Zeka' dönemi

Cumhurbaşkanlığı, Gazi Üniversitesi ile birlikte yapay zeka kullanılarak MR ile tümör tespitinde yeni bir proje hayata geçirildi. “Derin Öğrenme ile Beyin Tümörü Tespiti” çalışması ile yapay zeka kullanılarak MR fotoğraflarından beyin tümörlerinin teşhisine yardım edecek. Yeni çalışma ile teşhiste daha hızlı, net, derin öğrenme sisteminin geliştirilmesi amaçlanıyor. 

Tümörlerin tespitinde 'Yapay Zeka' dönemi

Tüm kanserli hücrelerin tespitinde doktorlara daha net veri sunulması hedeflenen projenin ilk etabından beyin tümörlerinin tespiti yapılacak.

Daha net sonuçlar alınabilecek

Dijital dönüşüm Ofisi kaynakları, bir süredir devam eden çalışmalar kapsamında ilk etapta MR fotoğraflarından beyin tümörlerinin teşhisine yardım edecek “derin bir öğrenme sistemi”nin geliştirilmesinin hedeflendiğini kaydetti. Elde edilen ilk verilerin de olumlu olduğu öğrenildi. Çalışmayla Türkiye’de en fazla tercih edilen görüntülü hastalık teşhis sistemi olan MR çekimlerinde önemli bir adım atılmış olacak. Çalışmayla hem radyologların iş yükü hafifleyecek hem de doktorlara daha net sonuçların sunulması sağlanacak. Çalışma kapsamında kritik “beyin anomalilerinin teşhisi” de hızlı ve kesin yapılabilecek.

Türkiye’de genellikle beyin tümörü tespitinde “Generative Adversarial Networks, GAN” teknolojisinin kullanıldığı ifade edildi. Cumhurbaşkanlığı’nın çalışması ile “kural tabanlı yöntem” yerine “derin öğrenme” temelli teknoloji kullanılacak. Böylece yapay zeka kullanılarak daha sağlıklı MR görüntüleri üretilebilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327