TÜREL’DEN ANTALYA’YA YATIRIM ATAĞI

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Büyükşehir Belediyesi’nin Manavgat’ta kuracağı asfalt plentinin temelini attı, yapımına başlanan Manavgat İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nde incelemelerde bulundu.Antalya Büyükşehir...

TÜREL’DEN ANTALYA’YA YATIRIM ATAĞI
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Büyükşehir Belediyesi’nin Manavgat’ta kuracağı asfalt plentinin temelini attı, yapımına başlanan Manavgat İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nde incelemelerde bulundu.
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Büyükşehir Belediyesi’nin Manavgat’ta başlattığı projeleri yerinde inceleyerek, basın mensuplarına tanıttı. Menderes Türel’in Manavgat yatırım turuna Antalya’dan çok sayıda gazetecinin yanı sıra, Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Meclis Üyeleri, AK Parti il Başkan Yardımcısı Mehmet Karasan katıldı. Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları da inceleme gezisinde hazır bulundu.
İlk olarak Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu’yu ziyaret eden Başkan Menderes Türel’e Manavgatlılar yoğun ilgi gösterdi. Türel’i Hükümet Konağı önünde ellerinde çiçeklerle Manavgatlılar karşıladı. Yürümekte zorlanan Başkan Türel, vatandaşlarla tek tek tokalaştı. Kaymakam Bulgurlu, Türel’e “Sizin Manavgat’a yapacağınız güzel hizmetleri duydukça büyük memnuniyet yaşıyoruz” dedi.
Başkan Menderes Türel, ardından basın mensupları ile birlikte Manavgat’ta yapılacak asfalt plenti tesisine geçti. Tesisi yapan Büyükşehir Belediyesi Şirketi ANTEPE’nin Genel Müdürü Bahadır Yantaç’tan bilgi alan Türel, çalışmaları yerinde gördü. Başkan Türel, kesilen kurban ve duaların ardından butona basarak, tesisin temeline ilk harcı koydu. Türel, tesisin Şubat ayı sonuna doğru tamamlanarak hizmete gireceğini söyledi. İlk belediye başkanlığı döneminde Antalya merkezinde asfalt plenti tesisi kurduğunu hatırlatan Türel, ilçelerin bağlanmasıyla kentin doğusuna ve batısına iki asfalt plent tesisi daha kurulması ihtiyacı doğduğunu belirtti. Türel, Manavgat Asfalt Plent Tesisi’nin Manavgat, Akseki, Alanya, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradı ilçelerine hizmet vereceğini kaydetti.
REKOR SÜREDE TAMAMLANACAK
Başkan Türel daha sonra ASAT tarafından yapımına başlanan Manavgat İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’ndeki çalışmaları denetledi. ASAT Genel Müdürü Faruk Karaçay’dan proje ve çalışmalarla ilgili bilgi alan Türel, tesisi 3.5 ay gibi rekor bir sürede turizm sezonu öncesinde tamamlamayı hedeflediklerini söyledi. Başkan Türel’e inceleme sırasında Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen de eşlik etti.
32 MİLYON LİRALIK DEV TESİS
Manavgat’ın ön önemli sorunun arıtma olduğunu ifade eden Türel, “Göreve geldiğimizde arıtmanın kapasitesi dolmuştu. Kriz yönetimiyle sezonu atlattık. Tesisi yenilemek ve kapasitesini artırmak gerekiyordu. Sorunun çözümü için kısa sürede ihalesini yaptık. 50 bin metreküp kapasiteli ek bir tesis projelendirdik. 32 milyon 850 bin liraya mal olması beklenen tesis, 200 bin eşdeğer nüfusa hizmet verecek. Yani tesis tamamlandığında mevcut 150 bin kişilik arıtmanın kapasitesi 350 bin kişiye çıkmış olacak. Ayrıca Kumköy, Çolaklı ve Titreyengöl arıtmalarının sorunlarını da önümüzdeki süreçte çözeceğiz. Kumköy arıtmasını bu yıl rehabilite edip önümüzdeki yıl kapasitesini 2 kat artıracağız” dedi.
BİZZAT CUMHURBAŞKANI TAKİP EDİYOR
Manavgat ve Serik arıtma projelerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat takibinde olan projeler olduğunu belirten Türel, “Serik ve Manavgat arıtmaları gelecek yıl Antalya’da yapılacak G20 zirvesi kapsamında ele alınan projeler arasında hükümetin gündeminde ilk sıralarda yer alıyor. İnşallah Serik ve Manavgat’ı arıtma sorunundan kurtaracağız” diye konuştu.
Bu hizmetleri yapmanın kolay olmadığını belirten Türel, “Bu yapılacak işlere baktığımızda iyi ki Büyükşehir Yasasını çıkartmışız diyoruz. Bunları ilçe belediye imkanları yapmak mümkün değildi. Şimdi bunları yapabilir hale geldik. Bu işleri yapmak gayret ve takip istiyor. Gece gündüz çalışmak istiyor. Plent tesisinin sadece yer tahsisi 6 ay sürdü sadece” şeklinde konuştu.
ASAT Genel Müdür Yardımcısı Osman Yıldız da tesiste verdiği kısa brifingte, Manavgat İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin, Türkiye’nin modern ve çevreci tesislerinden olacağını ve koku önleme ünitelerine sahip olacağını söyledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327