Turhal’da Su Baskınlarına Karşı Önlem

Tokat’ın Turhal ilçesinde yoğun yağışlar sonucu su baskınlarına neden olan derede ıslah çalışması yapılacak.Turhal Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından Gökdere’de ıslah çalışmalarına start verilecek. Derede yapılacak...

Turhal’da Su Baskınlarına Karşı Önlem
Tokat’ın Turhal ilçesinde yoğun yağışlar sonucu su baskınlarına neden olan derede ıslah çalışması yapılacak.
Turhal Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından Gökdere’de ıslah çalışmalarına start verilecek. Derede yapılacak olan çalışmaları yerinde inceleyen Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, Boyacılar Mahallesi’nin ortasından geçerek Yeşilırmak’a dökülen derede su taşkınları yaşanmaması için çalışmalara başladıklarını kaydetti. Seçimlerde verdikleri bir sözü daha yerine getireceklerini ifade eden Başkan Bekler, “Geçen hafta itibariyle Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Devlet ve Su İşleri Müdürlüğü’nden 2014 yılı ilk projesine Turhal’ımızın Gökderesi de alınmış durumda. Gökdere Projesi, Gökdere köyünden çıkıp, Yeşilırmak’a döküldüğü yere kadar iki kenarı ıslah edilecek. Deremizin şuandaki hali perişan durumda. Yağmur yağdığı zaman taşmalar da meydana geliyor. Köprü ile derenin altından geçen suyun alanı daralmış durumda. Bu proje kapsamında bu derenin üzerinde bulunan tüm köprüler yenilenecek ve yükseltilecek. Deremizin iki yanları aynı Çivril Deresi’nde olduğu gibi taş duvar örülecek” dedi.
Derenin yanında kalacak olan geniş alanların yeşillendirilerek park yapılacağını ifade eden Başkan Bekler, “Aynı zamanda kamelyalar bantlar konulacak. Çocuklarımız için oyun alanları konulacak. Çok harika bir proje uygulamaya başlıyor. Önümüzdeki hafta ihale edilecek ve tahminen 2015 yılı ortaları veya sonlarında bu proje tamamlanmış olacak. Bu projenin şöyle bir güzelliği var. Hem taşkınları önlemiş olacağız, hem bu üç tane mahallede bu dere kenarlarında geniş alanlar, yeşillikler ortaya çıkmış olacak. Hem de bu dere üzerinde bulunan ve kullanım ömrünü yitirmek üzere olan köprülerde yenilenmiş olacak” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327