Türk Kadınına Seçme Ve Seçilme Hakkı Verilişinn 80. Yılı

AK Parti Nevşehir İl Başkanı Mehmet Ali Tanrıver, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türkiye’de Kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilişinin 80. yılı dolayısıyla yayımladığı mesajda, Kadınların siyasette daha çok yer almasının...

Türk Kadınına Seçme Ve Seçilme Hakkı Verilişinn 80. Yılı
AK Parti Nevşehir İl Başkanı Mehmet Ali Tanrıver, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türkiye’de Kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilişinin 80. yılı dolayısıyla yayımladığı mesajda, Kadınların siyasette daha çok yer almasının siyasetin dilini ve çehresini değiştirmesine olumlu etki yaptığını ifade etti.
“Bizim medeniyetimiz kadına her zaman önem vermiş ve toplumun asli bir parçası olarak görmüştür” diyen İl Başkanı Tanrıver; "Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilen 1934 yılından günümüze kadar kadınlarımız, eğitimden sağlığa, yasama, yürütme ve yargıdan iş dünyasına, siyasetten ekonomiye kadar hayatın her alanında başarıyla görev almışlar ve almaya da devam edeceklerdir. Bugün her alanda kadın sayısının artıyor olması, değişim ve dönüşümün en somut örneğidir. Kadınlarımızın eğitimli, bilgili ve bilinçli olması sağlıklı bir toplumun ön şartıdır. Zira kadınlar, özelde ailenin genelde ise toplumun temelini oluşturmaktadırlar” dedi.
Ülkemizin demokrasi yolunda attığı her adımı daha ileri taşıma amacında olan Ak Parti Hükümetleri döneminde meclise en yüksek kadın katılımının gerçekleştiğinin altını çizen Tanrıver; “Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkı, ilk olarak Yerel Yönetimlerde tanınmıştır. 2007 seçimlerinde 30 Ak Partili olmak üzere toplam 50 milletvekili mecliste yer aldı. 78 kadın adayın gösterildiği Ak Partide 2011 seçimlerinde 45 milletvekili meclise girdi. Toplam 78 milletvekili olan TBMM tarihinde en yüksek katılımı bu dönemde gerçekleştirmiş oldu. Ak Parti Cumhuriyet tarihinde ilk kez 2010 yılında Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunu kurdu. Yine 2010 yılında yapılan Anayasa değişikliğinde kadınlar, özürlüler, çocuklar, yaşlılar, şehitler, dul ve yetimler ile gaziler lehine yapılacak ilave düzenlemelerin eşitlik ilkesine aykırı olmayacağı ilkesi benimsendi. Hükümetlerimiz döneminde Kadın istihdamı Yüksek Kurulu oluşturularak iş hayatında, istihdamda önemli düzenlemeler gerçekleştirildi. Eğitim, sağlık, sosyal yardımlar alanlarında birçok ilkleri Ak Parti Hükümetleri gerçekleştirdi. Bu duygu ve düşüncelerle 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü kutluyor, başta milletvekili, belediye başkan ve meclis üyesi arkadaşlarımız olmak üzere siyasette, iş hayatında olan tüm bayan arkadaşlarımıza başarılar diliyorum” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327