Türk Sağlık-sen’den Açıklama

Türk Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak yaptığı açıklamada, lisans tamamlamada yasaya değil, protokole ihtiyaç olduğunu söyledi.Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması ile bası Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde...

Türk Sağlık-sen’den Açıklama
Türk Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak yaptığı açıklamada, lisans tamamlamada yasaya değil, protokole ihtiyaç olduğunu söyledi.
Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması ile bası Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 26 Kasım 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandığını hatırlatan Başkan Erdoğan Çakmak, "Geçici madde 69’de göre, ’Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla sağlık alanında ön lisans diploması alanlardan ebelik ve hemşirelik programlarından mezun olanlara kendi alanlarında, diğerlerine ise Yükseköğretim Kurulu’nun belirleyeceği, ebelik ve hemşirelik programları dışındaki ilişkili alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılır. Bu eğitimler, Yükseköğretim Kurulu’nun belirleyeceği alanlarda uzaktan eğitim yöntemleri ile verilebilir. Uygulama eğitimleri için Sağlık Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu iş birliği yapar. Bu eğitimlerin usul ve esasları Yükseköğretim Kurulu’nca belirlenir’ diye lisans tamamlama bu düzenleme ile bir kanuna girmiştir. Fakat lisans tamamlamanın kanunda yer alması ile lisans tamamlamanın hayata geçirmiş ve sağlık çalışanlarının lisans tamamlamaya başlayacak olması aynı anlama gelmemektedir. Ortada kanuni bir boşluk veya ’Sağlık çalışanları lisans tamamlama yapamaz’ diye bir kanunu düzenleme yoktur. Lisans tamamlamanın kanunda yer alması demek, lisans tamamlamanın önündeki engeller kalktı anlamına gelsin. Burada önemli olan bu işin can alıcı noktası, Sağlık Bakanlığı ile YÖK’ün anlaşması ve belirlenecek üniversitelerde bakanlığın protokol yapıp lisans hayata geçirilmesidir. Kanuni düzenlemelere gerek ve ihtiyaç yoktur" dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327