Türk yelken takımından tarihi başarı

Türk yelken takımı Beko Team Turx dünyanın en iyi yelkencilerinin yarıştığı Extreme Sailing Series’de Singapur’da ilk iki ayakta birincilik elde ederek tarih yazdı.

Türk yelken takımından tarihi başarı

Geçtiğimiz Eylül ayında Türkiye’yi Extreme Sailing Series’in İstanbul ayağında başarıyla temsil eden ve bu seviyede bir yelken yarışına katılan ilk Türk takımı olan Beko Team Turx, yelkenin Formula 1’i olarak tabir edilen Extreme Sailing 2015 Series’inin Singapur ayağında Türkiye’yi başarıyla temsil ediyor.

Merkezi Muğla’nın Marmaris İlçesi’ne bağlı Bozburun’da bulunan Beko Team Turx yelken takımı, 5-8 Şubat tarihlerinde Singapur’da başlayan yarışların ilk iki ayağında birincilik alarak tüm dikkatleri üzerine çekti. Değişik ülkelerden 9 takımın katıldığı yarışta Beko sponsorluğunda yer alacak olan Team Turx ekibi; Edhem Dirvana, Mitch Booth, Diogo Cayolla, Selim Kakış, Can Bayülken, Anıl Berk Baki ve Jordi Booth’dan oluşuyor.

"ŞAŞIRDILAR"

Takım olarak bu zorlu mücadeleye en iyi şekilde hazırlandıklarını söyleyen Team Turx Takım Kaptanı Edhem Dirvana, “Hepimizin en büyük hayali ülkemizi böylesine üst düzey bir müsabakada temsil edebilmekti. İlk 2 etapta bunu başardık ve yarışı birinci olarak tamamladık. Aslında en büyük başarımız, dünyanın en zorlu ve en iyi yelkencilerinin yarıştığı üst düzey bir yarışa ilk defa bir Türk takımının katılmış olmasıdır. Takım olarak çok mutluyuz. Beko gibi spora dünya çapında destek veren bir markanın bize inanıp bu hayali gerçekleştirmemize imkan sağlamasından dolayı çok heyecanlı ve gururluyuz. Bu işbirliğinin sonucunda yelken sporunun ülkemizde çok daha ileriye gideceğinden kuşkumuz yok. Singapur’da elde ettiğimiz iyi dereceler sonunda diğer takım sporcuları ilk defa katılmamamıza rağmen başarımız karşısında şaşırıp bizi tebrik ettiler. Amacımız geri kalan ayaklarda da iyi bir derece elde edip Türk bayrağını göndere çektirmek" dedi.

Yelken yarışlarında büyük başarılara imza atmış Team Turx’u desteklemekten duydukları memnuniyeti dile getiren Karabük, “Türk yelkencilerimizin global arenada bu yarışa katılmaları büyük bir başarı ve gurur kaynağı. Hem Türk hem yabancı yelkencilerin bir arada yarışacağı Team Turx takımını global markamız Beko ile desteklemekten dolayı son derece mutluyuz” diye konuştu.

Extreme Sailing Series yelken yarışları, yarın yapılacak son etapla sona erecek. Türkiye’yi temsil eden Team Turx takımı bugün ve yarın yapılacak etaplarda iyi bir derece elde edebilirse bir üst organizasyon olan Amerikan Cup’ta mücadele etme şansı yakalamış olacak.
Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2015, 13:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327