Türkiye IMF'ye 5 milyar dolar borç verdi mi?

Türkiye, IMF'ye 5 milyar dolar borç verdi mi? Verdiyse hangi koşullarda verdi? CHP, Başbakan Erdoğan'ın seçim meydanlarında, televizyon programlarında "Türkiye, IMF'ye 5 milyar dolar borç verecek" açıklamalarını Meclis'e taşıdı. IMF'ye bu borcun verilip verilmediğini sordu.

Türkiye IMF'ye 5 milyar dolar borç verdi mi?

Yanıt ise ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'dan geldi: "Küresel ya da bölgesel bir kriz olursa ve IMF bizden bu parayı isterse, vereceğiz."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Şubat ayında TBMM Başkanlığı'na verdiği önergesinde "Türkiye, IMF'ye borç vermiş midir? Verdi ise geri ödeme planı nedir? Verilmediyse o para nerededir, piyasaya sürülüp artan dolar fiyatının düşürülmesi planlanmakta mıdır" diye sordu.

Babacan, yanıtında 2012 yılı başından bu yana sürmekte olan IMF kaynaklarının artırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında, başta G-20 ülkeleri olmak üzere, bir grup ülke tarafından toplam 456 milyar ABD Dolan tutarında taahhütte bulunulduğunu anımsattı. Bu çerçevede, Türkiye adına merkez bankası'nın 5 milyar ABD Dolan tutarında taahhütte bulunduğunu belirtti.

IMF'nin olası bir küresel ya da bölgesel bir krizde kendi kaynaklarının yetersiz kalması durumunda, taahhütte bulunan ülkelerden bu parayı isteyeceğini vurguladı. IMF'nin halihazırda böyle bir talebi olmadığına dikkat çekildi.

"BU PARA KRİZ OLURSA IMF'YE VERİLECEK"
Babacan, kriz olması ve IMF kaynaklarının yetersiz kalması durumunda Türkiye'nin 5 milyar dolar göndereceğini belirtirken, yapılan anlaşma çerçevesinde bunun geri ödeme süresinin en fazla 10 yıl olacağını açıkladı. "IMF'nin kaynak ihtiyacının devamı halinde TCMB'nin uygun görüşü alınmak kaydıyla, söz konusu vadenin 15 yıla kadar uzatılması mümkündür" diyen Babacan, ancak Türkiye'de olası bir döviz krizi çıkması halinde IMF'nin yapılan anlaşma gereği, bu parayı hemen geri ödeyeceğine dikkat çekti.

kaynak: hürriyetGüncelleme Tarihi: 06 Haziran 2014, 13:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327