Türkiye IŞİD'e kara operasyonu yapacak mı?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, IŞİD kara operasyonu yapılıp yapılmayacağı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye IŞİD'e kara operasyonu yapacak mı?
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenbörg ile bakanlıkta bir araya geldi. Görüşmelerin ardından ikili kameraların karşısına geçti. Gündem beklendiği gibi IŞİD’di. IŞİD’e yönelik hava saldırısının yeterli olmayacağını söyleyen Çavuşoğlu, Esed rejimi sürdükçe bölgede zulmün devam edeceğini kaydetti. Çavuşoğlu, "Müttefiklerimizin hava saldırılarını desteklediğimiz açıkça söyledik. IŞİD ve terör örgütlerinin temizlenmesi için hava operasyonu yeterli değildir. Kara operasyonu dahil diğer opsiyonlar değerlendirmelidir. Özgür Suriye Ordusu desteklenmelidir" dedi.

Türkiye’ye sığınan mülteciler için 4 milyar doları aşan bir harcama yaptıklarını anlatan Bakan, "Türkiye’nin ömür boyu Birleşmiş Milletler gibi davranmasını beklemek de Türkiye’ye haksızlıktır" diye konuştu. Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin uçuşa yasak bölge ve güvenli bölge oluşturulması teklifini de yineledi.

Yeni Sekreter Stoltenbörg ise, Türkiye’nin iyi bir müttefik olduğunu, Türkiye’yi desteklemeye her zaman devam edeceklerini kaydetti.


Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 12:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327