Türkiye son on günde rekor kırdı

Yurt genelinde son on gündür etkili olan soğuk ve karlı havanın faturası cebe patladı. Bakan Yıldız Türkiye'nin son günde 2 milyar küp doğalgaz kullandığını açıkladı.

Türkiye son on günde rekor kırdı

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İstanbul’da katıldığı program sonrası basın toplantısı düzenledi.

SON 10 GÜNDE DOĞALGAZ TÜKETİMİ

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldız, Türkiye’de son on günde 2 milyar küp doğalgaz kullanıldığını söyledi. Bakan Yıldız,

"2 milyar küp bir kısım ülkelerin yıllık harcadığı miktar. Bir çırpıda sayabileceğimiz bir takım ülkeler de bir yılda bunun iki katını kullanıyor" dedi. Bakan Yıldız, en fazla tüketim yapan illeri de açıkladı. Yıldız , "En fazla tüketimin olduğu iller sırasıyla İstanbul , Ankara, Bursa, Eskişehir ve Kocaeli’dir . Eskişehir yaz kullanımının yaklaşık 22 katını kullanmakta. Bu bir çırpıda yönetilebilecek bir yapı değildir. O yüzden bunların doğru şekilde yönetilmesini için çaba gösteriyoruz" dedi.

ELEKTRİK KESİNTİLERİ

Bakan Taner Yıldız, elektrik kesintileriyle ilgili bir soruyu da yanıtladı.

Yıldız, "Türkiye’de okullar tatil oluyorsa, seferler iptal ediliyorsa sıra dışı bir şey oluyordur. Otoyollar kapanıyorsa orada bir farklı bir şey vardır. Bunlar olacak ama elektrik ile ilgili hiçbir aksama olmayacak. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok. Kendimize bahar muamelesi yapmayalım. Kış ayındayız kar yağdığında iletim hatları bundan etkileniyor. Mayıs ayında böyle bir şey olmuyor. Aralık’ın 20’sinden bu yana dağıtım şirketlerinde izinler kaldırılmıştır arkadaşlar. Önemli olan bunlara çok önemli müdahil olmaktır. Dağıtım şirketlerine gerekli talimatı verdik" diye konuştu.

20 GÜNDE BİR ELEKTRİK FATURASI

"İstanbul’da elektrik faturaları 20 günde bir geliyor şeklinde şikayet var" sorusuna da cevap veren Bakan Yıldız, "Herhangi bir düzenleme yok. Yıl sonu veya ay sonu itibariyle bir farklılık olabilir. Ama vatandaşımız ne kadar gün kullanıyorsa o kadar ödeme yapacaktır" diye konuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2015, 13:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327