Türkiye'den dopinge büyük destek!

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) dopingle mücadele araştırmalarına 10 milyon dolar devlet katkısı ayrılmasının ardından Türkiye'den şimdiye kadar 250 bin dolar bağış yapıldı.

Türkiye'den dopinge büyük destek!
Bağış yapan ilk üç ülkeden birisi olan Türkiye, ayrıca yaptığı bağışı Dünya Dopingle Mücadele Örgütü’ne (WADA) ulaştırmış olan ilk ülke konumunda yer aldı. IOC tarafından geçtiğimiz yılın Aralık ayında duyurulan fon, yasaklı maddelerin tespitinde kullanılacak tekniklere ilişkin yeni araştırmalar için oluşturuldu.

Erdener"Dopinge sıfır tolerans"

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı, IOC ve WADA Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Uğur Erdener, dopingle mücadelede tespit yöntemlerinin geliştirilmesi için yapılan araştırmaların önemli olduğunu vurgulayarak, "Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı olarak Türk sporcularının yasaklı maddelerden uzak kalmalarını ve temiz birer sporcu olarak çalışmalarını sürdürmelerini sağlamak en önemli önceliğimizdir. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın yapmış olduğu bağış, dopingi spordan uzak tutmaya yönelik kararlılığın bir göstergesi olarak WADA’nın hesaplarına iletildi. Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç ile birlikte Türkiye’de doping konusuna ’sıfır tolerans’ göstermekteyiz. Bakanlığımızın bu yaklaşımının WADA paydaşı birçok devlet için örnek oluşturacağını düşünüyorum" dedi.

Reedie:Türkiye'nin bu çabasından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum"

WADA Başkanı Sir Craig Reedie de, WADA’nın internet sitesinden yaptığı açıklamada, "Türk hükümetinin bu hareketi, IOC’nin 10 milyon dolarlık desteğine karşın, WADA’ya yapılacak devlet katkısının eşdeğer 10 milyon dolar hedefine ulaşma yönündeki kararlılığın bir göstergesi. Yapılacak olan araştırmalar, yasaklı maddelerle mücadelede bize güç katacak. Türkiye’nin bu çabasından ötürü, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Akif Çağatay Kılıç ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Sayın Prof. Dr. Uğur Erdener’e özel teşekkürlerimi sunuyorum" ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2014, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327