Türkiye'den Papa'nın isteğine ret!

Papa Farcesco'nun, Türkiye ziyareti sırasında binmek için tercih ettiği İtalyan marka Fiat Albea, Türkiye tarafından uygun bulunmayarak reddedildi.

Türkiye'den Papa'nın isteğine ret!

Cumhurbaşkanı statüsünde olan Papa'nın, statü gereği Mercedes marka otomobilin tahsis edilmesi uygun görüldü.

Katoliklerin Ruhani Lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Farcesco, 28 Kasım’da gerçekleştireceği Türkiye ziyareti sırasında, zırhsız İtalyan marka araba istedi ve Albea modelini tercih etti. Fakat bu talebi geri çevrildi. Papa statü gereği Cumhurbaşkanı olduğu için zırhı olmayan lüks bir araca binecek. Bu aracın da Mercedes marka olacağı belirtiliyor.

5 yıldızlı otelde kalmayacak

Papa Francesco ayrıca İstanbul’da 5 yıldızlı bir otelde konaklamayı da kabul etmeyerek Vatikan Temsilciliği’nin Şişli’de bulunan ikametinde konaklayacak. Papa Francesco, 28 Kasım’da saat 13.00’de Ankara Esenboğa Havalimanı’na inecek, burada resmi törenle karşılanacak.

7 bin polis teyakkuzda

Papa, ziyaretinin ikinci günü olan 29 Kasım'da, Ankara’dan hareketle İstanbul’a gelecek. Papa’nın İstanbul Atatürk Havalimanı’na indiği andan itibaren çok yoğun bir koruma tedbiri alınacak. Çevik Kuvvet ekipleri yol güvenliği alacak, koruma eskortları eşlik edecek. Papa’nın, Ayasofya ve Sultanahmet gezileri için tüm meydan da en az 800 sivil polis görev yapacak. Polisler 3 metre aralıklarla hareket edecekler. Papa’nın İstanbul ziyareti sırasında, yakın koruma, yol güvenliği, alan güvenliği gibi konularda en az 7 bin polis görev yapacak.

Kaldırım taşı dahi olmayacak

Papa’nın İstanbul ziyaretinde olası bir aksilik yaşanmaması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Fatih Belediyesi de görev alacak. Sultanahmet bölgesinde yürütülen tüm inşaat çalışmaları durdurulacak. Kaldırımlarda bir tane dahi sökülmüş kaldırım taşı olmayacak varsa bu taşlar toplanarak bölge dışına çıkarılacak. Seyyar satıcı, hanutçu gibi sokakta satış yapan elinde poşet bulunan kişilerin de papa ziyareti sırasında Sultanahmet’e girmelerine izin verilmeyecek .


Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 18:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327