Türkiye’nin En Ucuz Hafriyat Bedeli Gaziantep’te

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren ve aynı zamanda iştiraki olan Gazi Danışmanlık Müşavirlik ve Kontrollük Hizmetleri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş, Türkiye’nin en ucuz atık bertaraf bedelini uyguluyor.Gazi Danışmanlık...

Türkiye’nin En Ucuz Hafriyat Bedeli Gaziantep’te
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren ve aynı zamanda iştiraki olan Gazi Danışmanlık Müşavirlik ve Kontrollük Hizmetleri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş, Türkiye’nin en ucuz atık bertaraf bedelini uyguluyor.
Gazi Danışmanlık Müşavirlik ve Kontrollük Hizmetleri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş yetkililerinden yapılan açıklamada, “Kentimizde Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının çevreye zarar verecek şekilde doğrudan veya dolaylı olarak çevreye atılmasının önüne geçilmesi, hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarının tekrar kullanım ve geri dönüşümünün sağlanması yapılıyor. Aynı zamanda bertaraf edilebilmesi için gerekli teknik ve idari standartlar çerçevesinde “Atık Yönetimi” Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Gazi Danışmanlık Müşavirlik ve Kontrollük Hizmetleri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılıyor” denildi.
Açıklamada, Türkiye’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetki devri yapılan 4 Büyükşehir Belediyesinden birisinin de Gaziantep olduğu vurgulandı.
Yetkililer, “Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği çerçevesinde; hafriyat toprağı ile inşaat ve yıkıntı atıklarının çevreye zarar vermeyecek şekilde öncelikle kaynağında azaltılması ilkesi doğrultusunda gerek hafriyat üreticilerinin gerekse taşıyıcılarının işlerini kolaylaştırıcı bir yönetim modeli uygulanmaktadır. Oluşan hafriyatlar öncelikle yol altyapı ve dolgu amaçlı olarak kullanılarak ihtiyaç fazlası atıklar depolama alanında bertaraf edilmektedir. Bu bağlamda, belediyemizin yapmış olduğu çalışmalar diğer kurum ve kuruluşlar tarafından model olarak alınıyor” görüşlerine yer verdi.
"UYGULAMALARIMIZI YERİNDE İNCELEYEN KURUM VE KURULUŞLAR"
Açıklamada, Gazi Danışmanlık Müşavirlik ve Kontrollük Hizmetleri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin yaptığı çalışmaları yerinde inceleyen kurum ve kuruluşlara da yer verildi. Bu kuruluşların şunlar olduğu açıklandı:
“İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İSTAÇ A.Ş.), Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Adana Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Manisa Büyükşehir Belediyesi, Kilis Belediyesi, Zonguldak Belediyesi ve ilçe belediyeleri. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı-Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurulu (TÜBİTAK), Avrupa Geri Dönüşümcüler Birliği (FIR).”
HAFRİYAT BERTARAF BEDELİ
Gazi Danışmanlık Müşavirlik ve Kontrollük Hizmetleri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. yetkilileri, hafriyat bedellerinin çok uygun olduğunu ifade ederek, “2011 m³ birim fiyatı 2 TL+KDV iken, 2014 yılında belediyemiz iştirakine geçtikten sonra yüzde 25 oranında düşürülmüştür. Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıkları Bertaraf ücreti 15.08.2014 tarih ve 369 sayılı Büyükşehir Belediyesi Meclis Kararı ile m³ birim fiyatı 1.50 TL+KDV olup Türkiye’de uygulanan en ucuz atık bertaraf bedelidir” bilgisini verdi.
İNŞAAT VE YIKINTI ATIKLARI EKONOMİYE GERİ KAZANDIRILIYOR
Yetkililer, hafriyat toprağının, inşaat yıkıntı ve atıklarının geri kazanımına da dikkat çekerek, “İnşaat ve Yıkıntı Atıkları Mobil Konkasör vasıtası ile kırılarak geri kazanılmakta olup üretilen malzemeler regrasyon, yol ve altyapı dolgu malzemesi olarak tekrar kullanılmaktadır. Bu sistem Türkiye’de uygulanan örnek uygulamalardan birisidir. Tarafımızdan yapılan iş ve işlemler ile birlikte hafriyat üreticilerine daha hızlı ve daha verimli hizmet veriliyor. Şirketimiz bünyesinde hizmet veren Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıkları bölümü vatandaşlarımızın daha hızlı ve güvenli bir hizmet alabilmesi için çalışıyor” açıklamasında bulundu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327