Türkmen Dağı'ndaki kritik tepe düştü

Bir süredir Suriye Ordusu ve Şii milislerin karadan, Rus uçaklarının ise havadan bombardımanı altında bulunan Türkmen Dağı'nda kritik bir tepe daha rejimin eline geçti.

Türkmen Dağı'ndaki kritik tepe düştü
Aralık ayının başlarında dağın kuzeybatı kesimindeki zirve noktası olan Kızıldağ'ı ele geçiren rejim hemen ardından dağın eteğinde bulunan Kepir, Murtlu ve Dağdağan'a ilerledi. Sonrasında birkaç kez Çardaklı köyüne çıkarak hattı kırmaya çalışan rejim, son üç gündür ise Türkmen Dağı'nın Güneydoğu ucundaki Burc el Kassab'a yükleniyordu. Dün gece ağır bombardımanın ardından tepeye saldırıya geçen rejim güçleri, Sabah saatlerinde zirve noktasını ele geçirdi. Türkmen Dağı ile Kürt Dağı'nın kavşak noktasını oluşturan tepe, Kızıldağ gibi Türkmen Dağı'na hakim bir noktada. İki dağa da hakim olan rejim, halihazırda iki açıdan Türkmen Dağı ve Kürt Dağı'ndaki bütün noktaları hedef alabilecek.

Ayrıca kritik Lazkiye - Halep (M4) otoyoluna da bakan Burc el Kassab'ın düşmesi Lazkiye kırsalındaki bütün muhalif noktaların tehdit altında olması anlamını taşıyor.

Geceden bu yana her iki tepeden Türkmen Dağı'ndaki hedeflere yaklaşık 1.000 ayrı top ya da roket atışı yapıldığı tahmin ediliyor. 
Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2015, 20:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327