Twitter, Trump'ın hesabını kalıcı olarak askıya aldı

Twitter, mevcut ABD Başkanı Donald Trump'ın şahsi hesabını kalıcı olarak askıya aldığını duyurdu. Trump, başkanlığın resmi hesabından "Yeni sosyal medya platformumuzu kurmayı göz önünde bulunduracağız" açıklaması yaptı.

Twitter, Trump'ın hesabını kalıcı olarak askıya aldı

Twitter'ın güvenlik ekibinden yapılan yazılı açıklamada, "Trump'ın hesabından paylaştığı son mesajları ve bağlamlarını yakından inceledikten ve özellikle bu paylaşımların nasıl tepki aldığına baktıktan sonra, daha çok şiddeti kışkırtma riskinden dolayı, bu hesabı kalıcı olarak askıya aldık." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Twitter'ın, halkın seçilmiş yetkililerin ve dünya liderlerinin sesini duymasına olanak sağladığının altı çizilerek, "Ancak son yıllarda, liderlerin hesaplarının bizim kurallarımızdan daha üstün olmadığını ve Twitter'ı şiddeti yaymak için kullanamayacaklarını net bir şekilde belirttik. Politikalarımız ve uygulanma şekilleri hakkında şeffaf davranmayı sürdüreceğiz." bilgisi paylaşıldı.

ABD BAŞKANLARI İÇİN AÇILAN RESMİ HESAP AKTİF

Twitter, Trump'ın daha etkin olduğu ve "realDonaldTrump" kullanıcı adına sahip hesabı kapatırken, ABD başkanları için açılan resmi "POTUS" kullanıcı adlı hesabın aktif olduğu görüldü.

POTUS HESABINDAN AÇIKLAMA YAPTI, ANINDAN SİLİNDİ

Gelişmenin ardından Başkan Trump, 'POTUS' kullanıcı adlı hesap üzerinden açıklamada bulunarak, "Bizi susturamayacaksınız!" mesajını paylaştı.

Trump, açıklamasında, "Uzun zamandır Twitter'ın ifade özgürlüğünü yasaklamakta çok ileri gittiğini söylüyordum ve bugün Twitter çalışanları, beni susturmak adına hesabımı bu platformdan kaldırmak için Demokratlar ve radikal solcularla iş birliği yapmıştır" ifadelerini kullandı. 

Kendisine oy veren 75 milyon kişiye hitaben ise Trump, "Twitter, özel bir şirket olabilir ancak hükümetin onlara sağladığı yasal koruma olmadan uzun süre hayatta kalmayacaklardır" değerlendirmesinde bulundu. 

Trump, Twitter'ın hesabını askıya alacağını tahmin ettiğini belirterek, "Birçok diğer site ile iletişim halindeydik ve yakın zamanda büyük bir duyurumuz olacak. Aynı zamanda yakın gelecekte kendi platformumuzu kurma ihtimallerini de değerlendiriyoruz. Bizi susturamayacaksınız" mesajını paylaştı.

Twitter'ın, ifade özgürlüğünü sağlamadığını savunan Trump, "Twitter, dünyadaki en tehlikeli kişilerin özgürce konuştuğu ve aşırı solu yükselten bir platformdur. Bizi izlemeye devam edin" yorumu yaptı. 

Trump'ın 'POTUS' hesabı üzerinden yaptığı açıklama, Twitter tarafından apar topar silindi.

PARLER GOOGLE PLAY STORE'DAN KALDIRILDI  

Öte yandan Fox News sunucusu Sean Hannity, Trump'ın bu gelişmenin ardından bir başka sosyal medya platformu Parler'da hesap açtığını bildirdi. 

Parler'a şu an aşırı yüklenmeden dolayı erişilemediği belirtiliyor.

Trump'ın geçiş yaptığı sosyal medya platformu Parler'in uygulaması, Google Play Store'dan kaldırıldı.

APPLE 24 SAAT SÜRE VERDİ

Bunun yanı sıra Apple da, Parler'dan Trump taraftarları tarafından yapılan paylaşımların gözden geçirilmesi talebinde bulunarak, bunun yerine getirilmemesi halinde uygulamanın 24 saat içinde Apple Store'dan kaldırılacağını duyurdu.

CUMHURİYETÇİ SENATÖR GRAHAM'DEN TEPKİ

Cumhuriyetçi Senatör Lindsay Grahem, Trump'ın Twitter hesabının süresiz olarak askıya alınmasına ilişkin açıklamada bulundu.

Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Twitter beni bu açıklamayı yapıyorum diye engelleyebilir ancak ben bu kadere razıyım: Trump'ın hesabını kalıcı olarak askıya alma kararınız ciddi bir hata. Ayetullah (Hamaney) tweet atabiliyor ama Trump atamıyor. Bu durum, Twitter'ı kimlerin yönettiğine dair çok şey anlatıyor" ifadeleriyle tepkisini dile getirdi.

Sosyal medya şirketlerine koruma sağlayan 230 numaralı federal düzenlemenin kaldırılması için çalışacağının altını çizen Graham, "Büyük teknoloji şirketleri, eylemleri nedeniyle davalardan muaf olan tek Amerikan şirketleri, bunun nedeni de Kongrenin onları koruma altına almış olması" değerlendirmesini yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327