banner332

Uçakta internet hizmeti 2017'de başlıyor

Uçaklarda bilgisayar ya da cep telefonu aracılığıyla 75 megabite kadar internet hizmeti alınabilecek. Söz konusu hizmetin Avrupa Birliği ülkelerinde 2017 yılında verilmesi planlanırken, Türksat ve Inmarsat tarafından Türkiye'nin de benzer hizmeti sunabilmesi için çalışma yürütülüyor.

Uçakta internet hizmeti 2017'de başlıyor
Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde,  2017 yılında uçaklarda bilgisayar ya da cep telefonu aracılığıyla 75 megabite  kadar internet hizmeti verilmesi planlanırken, Türkiye'nin de benzer hizmeti  sunabilmesi için Türksat ve Inmarsat tarafından çalışma yapılıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'dan verilen bilgilere göre, AB ülkelerini kapsayan ve 2017 yılı ortalarında hizmete  girmesi planlanan S Bant havacılık projesiyle uçaklarda 75 megabite kadar  internet hizmeti verilebilecek.  Projeye Türkiye'nin de dahil olması için gerekli çalışmalar, Türksat  ve Inmarsat tarafından yapılıyor.

  HAVADA MOBİL HİZMET İÇİN ÜÇ ŞİRKETE YETKİ VERİLDİ 
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca (BTK) hava taşıtlarında GSM  1800 mobil telefon hizmeti için 2009'da düzenleme yapıldı ve halihazırda yetkili  3 işletmeci bulunuyor. Söz konusu hizmetin ticari olarak sunumu öncesinde şu ana  kadar çeşitli deneme çalışmaları yapıldı. Hava taşıtlarında internet, ilk olarak  2012'de Kurul kararıyla Ku-band için yakın zamanda da Ka-band için düzenlendi.
Türkiye Cumhuriyeti'ne kayıtlı hava taşıtlarında Uydu Haberleşme  Hizmeti (UHH) ve İnternet Servis Sağlayıcılığı (ISS) hizmeti yetkilendirmelerinin  her ikisine de sahip işletmeciler, Kurumun resmi internet sitesinde yer alan  ''Hava Taşıtlarında Elektronik Haberleşme Hizmeti Sunumuna İlişkin Bilgi  Formu''nu doldurup, onay sürecinden geçtikten sonra izin alabiliyor.  Yabancı ülkelere kayıtlı hava taşıtları ise yetkilendirme aranmaksızın  benzeri izin sürecinden geçtikten sonra bu hizmeti sunulabiliyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner326