Ulaşım Zammının Geri Çekilmesi İçin İmza Kampanyası Başlatıldı

Adana’da, sosyal medya aracılığıyla bir araya gelen vatandaşlar, Adana’daki ulaşım ücretlerinin Ankara, İstanbul ve İzmir’den daha pahalı olduğunu öne sürerek toplu ulaşım araçlarına yapılan yüzde 35’lik zammın geri çekilmesi...

Ulaşım Zammının Geri Çekilmesi İçin İmza Kampanyası Başlatıldı
Adana’da, sosyal medya aracılığıyla bir araya gelen vatandaşlar, Adana’daki ulaşım ücretlerinin Ankara, İstanbul ve İzmir’den daha pahalı olduğunu öne sürerek toplu ulaşım araçlarına yapılan yüzde 35’lik zammın geri çekilmesi için imza kampanyası başlattı.
Adana Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından ulaşıma bugünden geçerli olmak üzere yapılan zamma göre 50 kuruş artan tam biniş 1,75 TL’den 2,25 TL’ye, öğrenci binişi ise 1.60 TL’den 1,85 TL’ye yükseldi. Duruma tepki gösteren vatandaşlar, sosyal medya platformları üzerinden gün boyu zammı protesto etti ve zammın geri çekilmesini talep etti.
Uluslararası yaptırım gücüyle dikkat çeken "Change.Org" isimli internet sitesinde Hilal Birgül tarafından başlatılan imza kampanyasında, İstanbul, İzmir ve Ankara da dahil olmak üzere Türkiye’deki en pahalı ulaşım ücretinin Adana’da olduğu öne sürüldü. Birgül tarafından yazılan açıklamada, "Adana’da bir üniversite öğrencisinin aylık ulaşım masrafı: 111 TL buna karşılık aylık burs/kredi geliri: 300 TL. Hüseyin Sözlü’nün 13.03.2014 saat 20:57’de attığı tweet: "Adana’da öğrenciler için ücretsiz ulaşım sağlanacaktır dönemimizde." Bu sözünü tutmasını istiyoruz” ifadelerine yer verildi.
Kampanyaya destek vermek için imza atan bazı kullanıcıların şu yorumları ise dikkat çekti:
Erdal Y.: “Bizde öğrenciyiz tüm paramızın otobüse, metrobüse, dolmuşlara gitmesini istemiyoruz bizde milliyetçiyiz, ülkücüyüz, MHP’li adam sözünde durur sayın başkanım. lütfen sözünüzde durun.“
Ayşe Nur K.: “Orta gelirli bir ailenin 2 çocuğundan biriyim fazla büyük olmayan bir şehirde ulaşımın bu kadar pahalı olmasını gerekli görmüyorum.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327