Ünlü spikeri döven eşinin cezası belli oldu

Doğum sonrası şuur kaybı şikayetiyle hastaneye kaldırılan spiker Kübra Eken'i darbederek felç geçirmesine neden olduğu iddia edilen eşi Neptün Bülent Eken, "kasten yaralama" suçundan 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Ünlü spikeri döven eşinin cezası belli oldu

Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanık Neptün Bülent  Eken ve mağdur Kübra Eken ile taraf avukatları katıldı.

Kübra Eken'in avukatlarından İpek Bozkurt, dosyada Kübra Eken'in  yaralanmasına ilişkin 6 ayrı rapor bulunduğunu belirterek, "Bu raporlardan 3  tanesinde müvekkilimin yaralanmasının uğradığı darptan meydana geldiği  belirtilmektedir. Adli Tıp raporunda ise bu hususun kesin olarak tespit  edilemeyeceği belirtilmiştir. Bizce Adli Tıp görevini layıkıyla yerine  getirmemiştir. Sanığın cezalandırılmasını istiyoruz." dedi.

Konuşma güçlüğü yaşadığı görülen mağdur Kübra Eken de sanığın  cezalandırılmasını istediğini söyledi.

Son sözü sorulan sanık Neptün Bülent Eken ise üzerine atılı suçu  işlemediğini savundu.

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Neptün Bülent Eken'i "kasten  yaralama" suçundan önce 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Sanığın eylemini eşine  karşı gerçekleştirdiği gerekçesiyle cezayı 15 aya çıkaran mahkeme, yargılama  sürecindeki tutum ve davranışlarını indirim nedeni sayarak, cezayı 12 ay 15 güne  düşürdü.

Mahkeme, Neptün Bülent Eken'in mahkemeye yansıyan suç işleme  konusundaki eğilimlerine göre tekrar suç işlemeyeceği hususunda olumlu kanaat  oluşmadığı gerekçesiyle, hapis cezasının ertelenmesine yer olmadığına karar  verdi.

Duruşma bitiminde açıklama

Davanın karara bağlanmasının ardından adliye önünde açıklama yapan  Kübra Eken'in avukatı İpek Bozkurt, kararın kendilerini tatmin etmediğini  belirterek, "Biz bu davayı yaralama olayının olduğu 2013'ten beri takip ediyoruz.  Bu dosya 2014'te açıldı. Dosyanın içinde 5 bilimsel rapor var. 3 tanesi Kübra'nın  uğradığı darp neticesinde böyle ağır bir beyin kanaması geçirdiğini söylüyor.  Müvekkilimizin durumu belli. Sanık, basit yaralamadan ceza aldı. Müvekkilim adına  utanıyorum. Duruşma sırasında sanığın göstermiş olduğu halden dolayı da iyi hal  indirimi yapıldı. Benim müvekkilimin ömrü elinden alınmış. Çocuğuyla  görüşemiyor." ifadelerini kullandı.

Kübra Eken'in annesi Nuran Yelkenci de karara tepki gösterdi.

İddianameden

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Kübra  Eken'in 20 Haziran 2013'te doğum yaptığı, taburcu edildikten 2 gün sonra şiddetli  baş ağrısı, gözünün ve dilinin dönmesi şikayetiyle eşi tarafından Haydarpaşa  Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldüğü belirtilmişti.

Eken'in beyin kanaması teşhisiyle ameliyat edildiği ifade edilen  iddianamede, adli tıp uzmanının, Kübra Eken'in kulak üstündeki ekimozun  kendiliğinden oluşamayacağı, bir darp sonucu olabileceği ve bu durumun yaşamsal  tehlikeye sebebiyet verdiği yönünde görüş bildirdiği aktarılmıştı.

İddianamede, bu kapsamda Neptün Bülent Eken'in eşi Kübra Eken'i,  kasten yaşamsal tehlike geçirmesine sebebiyet verecek şekilde yaraladığı  belirtilerek, sanığın 3 yıldan 9 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2018, 14:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327