UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEKLER YAŞATILACAK

TBMM İdare Amiri ve Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin devamlılığı açısında önemli yasal düzenlemenin yapıldığını söyledi. Milletvekili Öz, yöresel el sanatları ile yakından ilgilenenlerin bu fırsatı...

UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEKLER YAŞATILACAK
TBMM İdare Amiri ve Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin devamlılığı açısında önemli yasal düzenlemenin yapıldığını söyledi. Milletvekili Öz, yöresel el sanatları ile yakından ilgilenenlerin bu fırsatı iyi değerlendirmesi gerektiğini kaydetti.
Kervansaray’da açılan kurslarda yapılan el emeği, göz nuru çalışmaların sergilendiği sergiyi gezdikten sonra habercilere konuşan TBBM İdare Amiri ve Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, “Geçtiğimiz ay Sayın Başbakanımızın talimatıyla perakende yasası çıktı. İlk defa esnafın, perakendecilerin bir yasası oldu. Cumhurbaşkanımız yasayı onayladı ve yasa devreye girdi. Bundan sonra bu tür alışveriş merkezlerinde mutlaka belli bir oranda yöresel ve el sanatlarının, yani unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin devamı noktasında yer verilmek zorundadır. Yer verildikten sonra da burada normal kira raiç bedelinin 4’te 1’inden fazla da ücret alınmayacak. Yani kira 100 TL ise, 25 TL’den fazla metre karesine verilmeyecek. Bu önemli bir yasaydı. Özellikle küçük esnafımızın ve cadde, sokak esnafımızın istikbali açısından doğru bir yasaydı. O yasa Perşembe günü itibari ile yürürlüğe girdi. Bu tür alışveriş merkezlerinde de sizlerin ürünlerinin ve sanat işlerinin sergilenmesi noktasında size 4’te 1 kira maliyetiyle yerler verilecek, bu haklarınızı takip edin” dedi.
Atanmışlarla seçilmişlerin uyum içerisinde çalışmasının hizmette verimliliği artırdığını belirten TBMM İdare Amiri ve Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, “Bir yerde mülki amirler ve yerel yönetici el ele, gönül gönüle beraber çalışırlarsa, ürün ve verim çıkıyor” diyerek, Battalgazi Kaymakamı Vedat Yılmaz ile Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın iyi bir diyalog kurarak, bu duruma en iyi örnek oluşturduğunu söyledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327