Üretici Kurbanlık Satışlarından Memnun

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üreticinin elinde hemen hemen büyükbaş kurbanlık hayvan kalmadığını ifade ederek, üreticilerin çoğunun büyükbaş hayvanlarının tamamını sattığını belirtti.Kurban...

Üretici Kurbanlık Satışlarından Memnun
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üreticinin elinde hemen hemen büyükbaş kurbanlık hayvan kalmadığını ifade ederek, üreticilerin çoğunun büyükbaş hayvanlarının tamamını sattığını belirtti.
Kurban Bayramı öncesi ve bayram sırasındaki kurbanlık satışlarını değerlendiren Bayraktar, kurbanlık hayvan satışlarının üreticileri memnun ettiğini ve kurbanlık fiyatlarının bayram öncesi basına açıkladıkları seviyelerde gerçekleştiğini söyledi. Kurbanlık hayvan ithalatı yapılmaması, fiyatların geçen yıla yakın seyretmesi, Türkiye’ye sığınan Suriyelilere yardım amacıyla vatandaşlarımızın kesime ilgi göstermesi, dernek ve vakıfların hayvan talebinin geçen yıllara göre daha fazla olması gibi faktörlerin, satışları olumlu yönde etkilediğini kaydeden Bayraktar, “Üreticilerimizin çoğu büyükbaş hayvanlarının tamamını sattı. Üreticinin elinde hemen hemen büyükbaş hayvan kalmadı. Bazı illerimizde büyükbaş kurbanlık kalmadığından dolayı alıcılar, küçükbaşa yöneldi. Bu da küçükbaş satışlarını hızlandırdı. Fiyatların geçen yıla yakın, makul seviyelerde şekillenmiş olması talebi de artırdı. Satılan hayvan sayısı, geçen yıla göre daha fazla gerçekleşti. Hayvan satışlarının iyi olması sonucu üreticinin elinde hayvan kalmaması, tüccarın bu hayvanları ucuza kapatmasını önledi. Odalarımız, üreticinin elinde bir miktar küçükbaş hayvan kaldığını, bunun çok ciddi sorun teşkil etmediğini bildirdiler” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327