Uyar Madencilik işçilere senet imzalattı

Karaman Ermenek’te facianın yaşandığı maden ocağının sahibi Saffet Uyar ile çok sayıda ölümlü iş kazası ile gündeme gelen Soma’daki Uyar Madencilik’in sahiplerinin yakın akraba oldukları öğrenildi. Soma’daki ocaklarını geçtiğimiz yıl sonu kapatan Uyar Madencilik şirketinin 800 kadar işçinin parasını ödemediği işçilere senet imzalattığı öğrenildi.

Uyar Madencilik işçilere senet imzalattı

Saffet Uyar’ın sahibi olduğu Has Şekerler Madencilik’e ait ocakta önceki gün yaşanan facia nedeni ile 18 işçi mahsur kaldı. 11 bin ton suyun biriktiği ocakta işçilerin kurtarılması için çalışmalar ise sürüyor. Maden ocağı, Karaman Ermenek’in önde gelen ailelerinden Uyar’lardan Saffet Uyar’a ait.

Facianın yaşandığı ocağın sahibi Saffet Uyar’ın akrabası Azmi Uyar ise 1990’ların başında Manisa Soma ve Aydın Söke’de faaliyet göstermeye başladı. Azmi Uyar'ın oğulları İbrahim ve Ersin Uyar'ın yönetiminde bulunduğu Uyar Madencilik Enerji Sağlık Turizm şirketi ise özellikle geçtiğimiz yıl çok sayıda ölümlü iş kazası ile gündeme geldi. Şirket geçtiğimiz yıl kasım ayı başında işlettiği Darkale ve Azyak Maden Ocakları’nı kapattı. Şirket yetkilileri kapatma kararı sonrası işçi alacaklarının ödeneceğini söyledi. Ancak edinilen bilgilere göre 800 kadar işçinin maaş ve kıdem tazminatları ödenmedi.Bir işçiye verilen bin 100 liralık senet ödenmedi. Senet işleme konuldu ancak tahsilat yapılamadı.

İŞÇİLERE SENET VERİLDİ

İşçi alacaklarının tahsili için uzun bir uğraş verdiklerini söyleyen MHP Soma İlçe Başkanı Vedat Erdem “Kimse parasını alamadı. İşçilere senet verdiler. Senetlerin ödeme tarihi 2016-17 gibi… İşçi alacakları ortalama 10 bin TL ile 25 bin TL arasında değişiyor. İşletme müdürüne ise çek vermişlerdi. Ancak bu çek de karşılıksız çıktı. Şirket sahiplerinin üzerinde bir mal varlığı gözükmüyor. Şirket sahihlerine ise ulaşılamıyor; buradan gittiler. Ancak yaptığımız araştırmalara göre ailenin Denizli, Antalya ve Kuşadası’nda otelleri ve benzinlikleri bulunuyor. Ancak bu yerler şirket sahiplerinin üzerine yapılmamış. Alacaklı bir banka Azyak ocağındaki bazı malları aldı” şeklinde konuştu.
MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay ise şirketin 30 milyon TL’yi aşan prim borçlarını hazırladığı soru önergesi ile Meclis gündemine taşıdı. Akçay, şirketin sık sık isim değiştirdiğini, bu durumun alacak takiplerini güçleştirdiğine işaret etti.

MADEN RUHSATINA HACİZ

Manisa Barosu avukatlarından Oğuzhan Gezer ise 40 kadar işçinin alacağı için takipte bulunduğunu ifade ederek “Şirket kasım ayında yaşanan bir ölümlü kazaya kadar ödeme yapıyordu. Ancak ocağı kapattıktan sonra ödeme yapılmadı. Şirkete ait bir maden ruhsatına haciz koydu. Ancak şirket Denizli’deki mahkemede iflas erteleme talebinde bulunup tedbir kararı aldığı için tahsilatı yapamadık. Çok sayıda işçinin elinde senet var ancak tahsil edebileceğimizi düşünmediğim için almıyorum bu dosyaları” dedi.
Konu ile ilgili görüşmek istediğimiz şirket yöneticilerine ulaşılamadı. Ulaştığımız, şirketin iki avukatından biri ise konu ile ilgili açıklama yapmak istemediğini söyledi.Yunus Güçlü isimli işçi, Uyar Madencilik'in işlettiği ocakta geçtiğimiz yıl 20 Ekim'de yanarak yaşamını yitirdi. 


Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2014, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327