Vali Çakacak, Büyükelçi Pohl’u Makamında Kabul Etti

Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Almanya Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl’u makamında kabul etti.Mersin Ticaret ve Sanayi Odası tarafından organize edilecek olan Türk-Alman İş Forumu’na katılmak üzere kente gelen Büyükelçi Pohl, Valilik...

Vali Çakacak, Büyükelçi Pohl’u Makamında Kabul Etti
Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Almanya Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl’u makamında kabul etti.
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası tarafından organize edilecek olan Türk-Alman İş Forumu’na katılmak üzere kente gelen Büyükelçi Pohl, Valilik Şeref Defteri’ni imzaladıktan sonra Vali Çakacak ile makamında bir görüşme gerçekleştirdi. Burada konuşan Çakacak, Türkiye ile Almanya arasında tarihten gelen köklü bir geçmiş, yakın dostluk ve önemli ticari ilişkilerin bulunduğunu ifade etti. Hem Mersin özelinde hem de Türkiye genelinde ticaret hacminin en yüksek olduğu ülkenin Almanya olduğunu aktaran Çakacak, “Bu doğrultuda ilimizde gerçekleşecek olan Türk-Alman İş Forumu’nun son derece önemli olduğunu ifade etmek istiyorum. Çünkü Mersin son derece önemli potansiyellere sahip bir kenttir. Mersin’de Türkiye’deki tarımsal üretimin yüzde 5,5’ine tekamül eden bir üretim hacmi var. 9 bin 500 kişinin istihdam edildiği büyük bir serbest bölgemiz var. Yine dünya sanayisiyle entegre olmuş bir organize sanayi bölgemiz ve büyük sanayi tesislerimiz var. 321 kilometrelik eşsiz bir sahil bandımız var. İşlem hacmi olarak Türkiye’nin en büyük 2’inci limanına sahibiz. Bu yüzden böyle bir kapasite ve potansiyele sahip bir şehri, Alman ekonomisinin büyük firmalarının buradaki işletmelerle birlikte toplantı yaparak tanımaları ve keşfetmeleri son derece önemlidir” dedi.
Almanya Ankara Büyükelçisi Pohl ise Mersin’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin mükemmel bir seviyede olduğunu söyledi. Alman şirketlerin genellikle büyük şehirlerde faaliyet gösterdiğine dikkat çeken Pohl, “Biz, yarın düzenleyeceğimiz iş forumu gibi ekonomi günlerini daha çok Türkiye’nin diğer dinamik bölgelerine yayarak Alman ekonomisinin bu bölgeleri de keşfetmesini amaçlıyoruz. Mersin de bize iyi bir seçim olduğunu gösterdi. Alman tarafındaki ilgililere de bu duyuruyu yaptığımızda yarınki toplantıya büyük bir ilgi göstereceklerini ifade ettiler” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327