Van Dökh Kadına Şiddete Karşı Yürüyüş Ve Basın Açıklaması Yaptı

Demokratik Özgür Kadın Hareketi Van Bileşenleri (DOKH) tarafından organize edilen "25 Kasım Dünya Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü" münasebetiyle yürüyüş ve basın açıklaması yaptı.Eski belediye garajında...

Van Dökh Kadına Şiddete Karşı Yürüyüş Ve Basın Açıklaması Yaptı
Demokratik Özgür Kadın Hareketi Van Bileşenleri (DOKH) tarafından organize edilen "25 Kasım Dünya Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü" münasebetiyle yürüyüş ve basın açıklaması yaptı.
Eski belediye garajında yürüyüşe geçen DÖKH üyeleri ve kadınlar, def ve zılgıtlar eşliğinde Musa Anter Parkı’na kadar yürüdüler.r. DÖKH Aktivisti Remziye Eşin tarafından okunan basın açıklamasında, “Bugün bir yandan öylesine kaba, bir yandan da öylesine inletilmiş bir şiddet ve sömürü sarmalıyla karşı karşıyayız ki nefes alabileceğimiz alanlar giderek daraltılıyor. Hindistan’da zorunlu kısırlaştırma operasyonuna tabi tutularak katledilen cadı diye diri diri yakılan kadınlar. Kenya’da Boko Haram örgütünün kaçırdığı 200 kız çocuğu, Şengal’de esir alınan, kaçırılan pazarlarda satılan binlerce kadın, kız çocuğu. Malatya’da namuslarını korusunlar diye devlet eliyle evlendirilen Suriyeli genç kadınlar, örnekler farklı coğrafyalarda benzer yöntemlerle kadın cinsine kader diye dayatılan köleliktir, soykırımdır. Bu kaderi değiştiren ve değiştirecek bizleriz. Bir yandan savaş ganimeti olarak rehin alınıp satılan kadınlar, aşk, sevgi, dünya evi güzellemeleriyle başı bağlanan, pranga vurulan kadınlar, sokak ortasında kocası, babası ve diğer erkekler tarafından dövülen, tecavüz edilen, katledilen kadınlar. Televizyon ekranlarında kimliksizleştirilen kadınlar, 24 saat mecburi ev mesaisinde çürüyen, emekleri yok sayılan ev kadınları, emeklerinin karşılığını dahi alamadan can pahasına çalıştırılıyorlar." şeklinde konuştu. Kadınlar basın açıklamasının ardından sessizce dağıldılar.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327