Virüs hızla yayılıyor!

Batı Afrika'yı tehdit eden ebola virüsü günden güne artarak yayılıyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, salgından hayatını kaybedenlerin sayısı 467'ye ulaştı.

Virüs hızla yayılıyor!

Batı Afrika ülkesi Gine'de başlayan ebola virüsü hızla Liberya ve Sierra Leone'ya yayıldı.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, Batı Afrika'da ebola salgınından hayatını kaybedenlerin sayısı 467'ye yükseldi. Sadece haziran ayından bu yana 68 kişi hayatını kaybetti.

Örgütün verilerine göre, salgına yakalananların sayısında yüzde 20 artış var.Bazı uzmanlar salgının kontrol altına alınmamasında insanların duyduğu korku ve inkarın etkili olduğunu vurguluyor.

Bazı bölgelerde de hastaların hastaneye götürülmemesi salgın riskinin artmasına neden oluyor.

Salgının kontrol altına alınması için Dünya Sağlık Örgütü son birkaç ayda 150'den fazla uzman gönderdi. Fakat salgının durdurulması için, bölge ülkelerinden de kararlılık bekleniyor.

Dünya Sağlık Örgütü, salgınla mücadele için ise Gana'nın başkenti Akra'da bir konferans başlattı.Konferansa 11 ülkenin temsilcileri katılıyor.Ebola virüsü ilk olarak 1976 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde görüldü, adını ise Afrika'da bulunan ebola nehrinden aldı.

Hastalığın belirtileri, ishal, kanama, boğaz ağrısı, yüksek ateş ve deri döküntüsü. Virüs, kan ve diğer vücut sıvılarıyla bulaşıyor, baş ve kas ağrıları ile ortaya çıkıyor.Ebolaya yakalanan her 10 kişiden 9'unun, virüsü yarasa gibi kemirgen hayvanlardan kaptığı tahmin ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2014, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327