Vişne Bahçesi 28-29 Ekim’de Sahnelenecek

Aydın Kültür ve Turizm Müdürlüğü tiyatro sezonunu Vişne Bahçesi isimli oyunla açacak. İzmir Devlet Tiyatrolarının oynadığı oyunun biletleri tam:5 TL, indirimli ise 3 TL olarak belirlendi. 2 perde olarak sergilenecek oyun Aydın Kültür Merkezi’nde...

Vişne Bahçesi 28-29 Ekim’de Sahnelenecek
Aydın Kültür ve Turizm Müdürlüğü tiyatro sezonunu Vişne Bahçesi isimli oyunla açacak. İzmir Devlet Tiyatrolarının oynadığı oyunun biletleri tam:5 TL, indirimli ise 3 TL olarak belirlendi. 2 perde olarak sergilenecek oyun Aydın Kültür Merkezi’nde 28-29 Ekim’de oynanacak.
Anton Çehov’un 1904 yılında kaleme aldığı Vişne Bahçesi yazarın son yapıtıdır. Yazıldığı günden bu yana bütün dünyada defalarca sahnelenen, sinema uyarlamaları ile dikkat çeken yapıt, Gerçekçi tiyatro akımının başyapıtları arasında yer alıyor. Oyun, değişen dünya düzeni karşısında, varlık alanlarını korumaya çalışan feodal kökenli aristokrat bir ailenin ve yakın çevresinin dağılma süreci ekseninde, Rusya’nın yüzyıl başındaki değişimini gözler önüne seriyor. Ranevskaya ailesinin elinde kalan son varlık, yazlık olarak kullandıkları çiftlik evinin içinde yer aldığı; Vişne Bahçesi. Oyun eski yaşamı simgeleyen bu mekanda geçiyor ve adını da mekandan alıyor. Ne yazık ki, köleliğin kalktığı, işçi sınıfının yükselişe geçtiği, ticaret sayesinde güçlenen burjuvazinin aristokrasinin yerini aldığı yeni dünya düzeninde, ne aile ne de vişne bahçesi için bir gelecek umudu bulunmamakta. Oyunumuzun kahramanları, yüzyıl başında yaşanan bu hızlı değişime ayak uydurmaya çalışırken bir yandan komik durumlara düşmekte, bir yandan da derin bir trajedi yaşamaktalar. Çehov’un ustalıkla kaynaştırdığı komik ve trajik unsurlar, etkileyici bir sahnelemeyle güçleniyor, oyunumuz, bugün hala geçerliğini koruyan değişim sıkıntısı, modern yaşama ayak uydurma çabası, gelecek kaygısı ve aşk gibi güncel, evrensel temalarla izleyicilere sesleniyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327