YAKAKENT’TE 8 EVİ KÜL EDEN YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ

Samsun’un Yakakent ilçesinde 8 evin kül olduğu yangın kontrol altına alınarak soğutma çalışmalarına başlandı.Yakakent ilçesine bağlı Kösedağ ve Çobanoğlu mahallelerinde dün sabah şiddetli lodos nedeniyle çıkan ve 8 evi küle çeviren...

YAKAKENT’TE 8 EVİ KÜL EDEN YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ
Samsun’un Yakakent ilçesinde 8 evin kül olduğu yangın kontrol altına alınarak soğutma çalışmalarına başlandı.
Yakakent ilçesine bağlı Kösedağ ve Çobanoğlu mahallelerinde dün sabah şiddetli lodos nedeniyle çıkan ve 8 evi küle çeviren yangın söndürüldü. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yangın mahalline giderek bilgi aldı. Yılmaz burada yaptığı açıklamada, “Dün akşam gerek aşırı fırtınanın büyümesine neden olduğu ve elektrik tesisatlarının kopması ya da orada yaşayanların tedbirsizce davranmalarından ötürü çıktığı tahmin edilebilen bir yangın. Bizler de, devletimiz de hemen konteynerleri götürüyoruz. Evi yananlara sıcak yemek ve ‘andokondu’ kurup evleri yapılıncaya kadar rahat ettireceğiz. Toparlamaya çalışıyoruz. Allah’tan can kaybımız yok. Mala gelen telafi edilir, önemli olan cana gelmemesi. Devletimiz güçlü, belediyelerimiz güçlü, gereğini hemen yapıp telafi edeceğiz inşallah” dedi.
Evleri yanan vatandaşlar, “Yangına müdahale ettik ama önünü alamadık, bu hale düştük. Bizlere yardımcı olanlardan Allah razı olsun. Halimiz ortada” diye konuştular.
“GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMIŞ DURUMDA”
Sabah saatlerinde kontrol altına alınan yangına ilişkin açıklama yapan Yakakent Kaymakamı Yusuf Gemici de, “Şu an itibariyle yangın tamamen söndürüldü. Sadece yangının çıktığı karşı taraflarda ufak tefek soğutma çalışmaları var. Gerekli önlemler alınmış durumda. Yangının ilk çıktığı andan itibaren Orman İşletmesi tarafından müdahale ediliyor ancak kaymakamlık, jandarma ve valiliğe saat 16.00 itibariyle bildiriliyor. Bu saatten itibaren bütün kamu kuruluşları yardıma koşuyor. Şuan itibari ile Kösedağ Mahallesi’nde 3, Çobanoğlu Mahallesi’nde 5 olmak üzere toplamda 8 ev tamamen yanmış durumda. Can kaybımız bulunmamakta. Bizleri sevindiren bu. Mağdurlarımız için Belediye Başkanımız ile birlikte çalışmalarımız sürüyor. Vatandaşlarımıza sabah çorbaları, akşam itibari ile erzak yardımı yapılmıştır, yemekleri verilmiştir” ifadelerini kullandı.
Kaymakam Gemici, evleri yanan vatandaşlar için konteynerlerin hazır olduğunu ve yola çıktığını belirterek, “AFAD ile görüştüm, konteynerlerin Samsun’dan yola çıktığını belirttiler. Burada gelecek olan konteynerlerin zeminini hazırlıyoruz. Yanan evlerin yenilerini yapacağız. Bu konuyu projeye aldık. Yeni evlerini vatandaş nereye isterse oraya yapacağız” dedi.
Yangın mahallinde bulunan Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma ise, yangının çıktığı bölgeyi anlatarak, yangının nasıl yayıldığı ile ilgili bilgi verdi. Yangın söndürme çalışmalarına Sinop ve Çorum itfaiyelerinin de desek verdiği belirtildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327