Yakutiye Kent Konseyi Kadın Meclisi, İpek Koza İşlemeciliğini Erzurumlu Hanımlara Tanıttı

Yakutiye Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından düzenlenen ipek koza işleme tekniği konusunda düzenlenen eğitim başarıyla gerçekleştirildi. Eğitimi vermek için Yalova Kültür Turizm Müdürlüğü unutulmaya yüz tutmuş sanatlarda koza işlemesi...

Yakutiye Kent Konseyi Kadın Meclisi, İpek Koza İşlemeciliğini Erzurumlu Hanımlara Tanıttı
Yakutiye Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından düzenlenen ipek koza işleme tekniği konusunda düzenlenen eğitim başarıyla gerçekleştirildi. Eğitimi vermek için Yalova Kültür Turizm Müdürlüğü unutulmaya yüz tutmuş sanatlarda koza işlemesi eğitmeni Meral Evcin Özdemir davet edildi.
Yakutiye Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Seher Ergüney öncülüğünde, ipek kozası ile yapılan işlemecilik ve sanatsal tasarımların Erzurum’da öğrenilmesi ve uygulanması için eğitim yapıldı. Eğitimi vermek için Yalova Kültür Turizm Müdürlüğü unutulmaya yüz tutmuş sanatlarda koza işlemesi eğitmeni Meral Evcin Özdemir Erzurum’a davet edildi. Meral Evcin Özdemir, ipek koza kesim teknikleri, nikah şekeri, mevlüt ve açılışlar için hediyelik eşya, yaka çiçekleri, gelin taçları, magnetler, duvar süsleri ve pano yapımı konusunda eğitim verdi. Eğitime Halk Eğitimdeki usta öğreticiler, Yakutiye Kadın Meclisinin akademisyen hocaları, emekliler, ev hanımları ve ilgi duyan birçok hanım bu eğitimi aldılar.
Eğitim programına katılan Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, eğitimi alan hanımlara belge verdi. Başkan Korkut, ilgi ve beğeni ile bayanların yapmış oldukları koza kesimlerini inceledi. Korkut, Erzurum’un yerel kumaş ve geleneksel öğelerle birleştirilip yerel bir konseptte uygulanabileceğini söyledi.
İpek kozası işleme sanatı Osmanlıdan günümüze gelen bir sanat, Osmanlıdaki ismi koza levhacılığı. o zamanlarda özellikle çerçeve süslemede kullanılan bu sanat gelin çiçeği yapımında da önemli bir süsleme türü.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327