Yanlış Yazıldığını İddia Ettiği Karar Yüzünden 40 Gün Sonra Cezaevine Girecek

Antalya’da 2008 yılında 5 yıldızlı bir otelde köpük partisinde meydana gelen elektrik kaçağından 3 kişi hayatını kaybetmişti. Olayın sorumlularından köpük makinası imalatçısı Mehmet Demirbilek 3 yıl 4 ay hapis cezası aldı. Hapis...

Yanlış Yazıldığını İddia Ettiği Karar Yüzünden 40 Gün Sonra Cezaevine Girecek
Antalya’da 2008 yılında 5 yıldızlı bir otelde köpük partisinde meydana gelen elektrik kaçağından 3 kişi hayatını kaybetmişti. Olayın sorumlularından köpük makinası imalatçısı Mehmet Demirbilek 3 yıl 4 ay hapis cezası aldı. Hapis cezasını haketmediğini söyleyen Demirbilek, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın makinayi görmeden test yapmadan kusurlu bulduğunu öne sürdü. Karar değiştirilmezse Demirbilek, 40 gün sonra cezaevine girecek.
Yargıtay 12. Ceza Dairesi, 2008 yılında Antalya Kundu’da 5 yıldızlı oteldeki köpük partisinde elektrik kaçağından 3 kişinin hayatını kaybettiği, 2 kişinin yaralandığı olayla ilgili Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararı onadı. Kararın onanmasının ardından köpük makinesini imal eden Mehmet Demirbilek 3 yıl 4 ay hapis cezası aldı. Hapis cezası ertlenen Demirbilek, 3 kişinin hayatını kaybettiği olaya ilişkin hiçbir suçunun olmadığını, imalinden sorumlu olduğu köpük makinasının da olay günü elektrik kaçağının bulunduğu noktaya çok uzak olduğunu söyledi.
CEZAYI HAK ETMİYORSUN, AMA BAKANLIK YAZISI DEĞİŞMEZ
6 yıl boyunca hakkında yanlış verilen bir kararın düzeltilemsi için uğraş verdiğini söyleyen Demirbilek, “Kaza yerinde 40 civarında makine kullanılmaktadır. Cihazlardan biri imalatını benim yaptığım köpük makinesidir. Olay yerine kazadan hemen sonra gelen Özlü Jandarma Karakolu heyeti raporlarını düzenliyor, krokisini çiziyor. 60 resim çekiyor. Olay yerini kameraya kaydediyor. Jandarmanın çektiği fotoğraflara bakıldığında elektrik kaçağının meydana geldiği popcorn makinesine ait yanık üçlü prizidir” dedi.
Bakanlık yetkililerinin makineyi incelemeden ve test yapmadan karar verdiğini öne süren Demirbilek, “Bakanlık yetkilileri makinamı test etmeden arızanın ve kaçağın benim makinemden kaynaklandığını belirten bir karar verdi. İtiraz ettim kararın değiştirilmesi ve test yapılmasını istedim. Bakanlıkta üst düzey bir yetkili ile görüştüm ancak bana ‘Cezayı hak etmiyorsun ama bakanlık yazısı değiştirilmez’ dedi. Şimdi ne yapacağımı bilmiyorum. ODTÜ’den gelen bilirkişilerde makinayı görmeden beni asli kusurlu gösterdi. Makinayı test etmeden yanlış verilen bir karar yüzünden 40 gün sonra hapse gireceğim. Yetkililerden yardım istiyorum” diye konuştu.
OLAYIN GEÇMİŞİ
2008 yılında Antalya’nın Kundu bölgesinde 5 yıldızlı bir otelde köpük partisinde elektik kaçağından 3 kişi hayatını kaybetmiş 2 kişide yaralanmıştı. Olayla ilgili otelin Genel Müdürü Mehmet Y., şirket sahibi Erol K., teknik eleman Tuncay D. ile köpük makinesini imal eden Mehmet Demirbilek’in 11 Mart 2014 tarihinde 3 yıl 4 ay cezaları onanmıştı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327