YAŞ'a formül aranıyor! Toplantı ertelenebilir

YAŞ’a 15 gün kala yaşanan darbe girişimi sonrasında YAŞ için hazırlanan terfi ve atama liste taslakları çöpe atıldı. Genelkurmay Karargâhı’nda MİT’ten de gelen bilgiler doğrultusunda ince elenip sık dokunarak yeni terfi ve atama listeleri hazırlanıyor. hazırlanıyor. Bu çalışmanın zaman alacağı ve 1 Ağustos’a yetişmeyeceği değerlendiriliyor.

YAŞ'a formül aranıyor! Toplantı ertelenebilir
FETÖ/PDY mensuplarının darbe girişimi sonrasında Genelkurmay ve kuvvet komutanlıklarının personel dairelerinde görevli çok sayıda rütbeli gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Genelkurmay Personel Başkanı Korgeneral İlhan Talu, Hava Kuvvetleri Personel Başkanı Tümgeneral Cevat Yazgılı, Genelkurmay Personel Plan Yönetim Başkanı Tuğgeneral Mehmet Partigöç, Kara Kuvvetleri Personel Plan Daire Başkanı Tuğgeneral Ahmet Bican Kırker, Genelkurmay Personel İşlem Daire Başkanı Tuğgeneral Uğur Şahin, Ulaştırma Personel ve Eğitim Komutanı Tümgeneral Mustafa İlter yer aldı. Korgeneral Talu dışındakiler tutuklandı. Gözaltına alınan isimler, YAŞ için terfi ve atama liste taslaklarını hazırlamıştı.

TASLAKLAR ÇÖPE ATILDI

Söz konusu komutanların başında olduğu birimler, hem terfi ve atamalar için taslakları hazırlamış hem de TSK ile ilişiği kesilecek personel ile ilgili hazırlıkları yapmıştı. YAŞ’a 15 gün kala yaşanan darbe girişimi sonrasında, artık güvenilmeyen söz konusu taslaklar çöpe atıldı. 358 general ve amiralin üçte birinin gözaltında ya da tutuklu durumda olması ve bunun dışında da paralel yapıyla ilgisi bulunanların tespit edilebilmesi amacıyla, Genelkurmay Karargâhı’nda MİT’ten de gelen bilgiler doğrultusunda ince elenip sık dokunarak yeni terfi ve atama listeleri hazırlanıyor. Bu çalışmanın zaman alacağı ve 1 Ağustos’a yetişmeyeceği değerlendiriliyor. YAŞ Kanunu, toplantının Ağustos ayının ilk haftasında yapılmasını emrediyor. TSK Personel Kanunu’na göre de terfi ve emeklilik işlemlerinin 30 Ağustos’ta yürürlüğe girmesi gerekiyor. Bu çerçevede YAŞ’ın 7 Ağustos’ta başlayabileceği konuşuluyor. Diğer bir seçenek yasada hızla düzenleme yapılarak YAŞ tarihinin ileriye alınması. Üçüncü formül olarak, YAŞ’ın birincisi Ağustos’un ilk haftasında olmak üzere iki kez toplanması. 
Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2016, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327