banner333

Yeni HSK ilk kez toplanıyor

Referandum sonrası yeniden yapılanan HSK yarın ilk kez toplanacak. Adalet Bakanı Bozdağ'ın başkanlığında yeni üyelerle gerçekleştirilecek ilk Genel Kurul toplantısında dairelere üyelerin dağılımı yapılacak, HSK Başkanvekili ve daire başkanları belirlenecek.

Yeni HSK ilk kez toplanıyor

TBMM tarafından seçilen 7 üye ile  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçtiği 4 üyenin yanı sıra Adalet Bakanının başkan,  Adalet Bakanlığı Müsteşarının da doğal üye olduğu yeni Hakimler ve Savcılar  Kurulu (HSK) yarın göreve başlıyor. 

 Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 16 Nisan'daki halk oylamasına ilişkin  kesin sonuçları içeren kararının 28 Nisan 2017 tarihli Resmi Gazete'de  yayımlanmasının ardından anayasa değişikliğinde yer alan yüksek yargıyla ilgili  düzenlemeler yürürlüğe girdi.  Anayasa değişikliğiyle, 22 üye ve üç daireden oluşan Hakimler ve  Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) yapısı değişti. Düzenlemeyle HSYK'nın adı  "Hakimler ve Savcılar Kurulu" oldu. HSK'nın, genel kurul ve iki daire halinde 13  üyeyle çalışması kararlaştırıldı. Değişiklikten önceki düzenlemede olduğu gibi Adalet Bakanı kurulun  başkanı, Adalet Bakanlığı Müsteşarı da kurulun doğal üyesi sayıldı.

7 ÜYESİ MECLİS SEÇTİ 

Yeni düzenleme gereğince kurulun 7 üyesi TBMM tarafından seçildi.  TBMM'nin ilk kez seçtiği HSK üyeleri arasında Yargıtay Genel Sekreteri Yaşar  Şimşek, Yargıtay üyeleri Mehmet Ademoğlu, Alp Arslan, Danıştay Üyesi Cafer Ergen,  Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Cengiz  Köseoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin avukatı Hamit Kocabey yer aldı.  Halen HSK üyesi olan Yargıtay Üyesi Arslan ise ikinci kez bu göreve seçilmiş  oldu. TBMM'nin seçtiği tek kadın üye ise avukat Songül Yazar oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Kurul Başkanvekili Mehmet Yılmaz ile üye  Halil Koç'u tekrar HSK üyesi seçti. Erdoğan, ayrıca Ankara Cumhuriyet Başsavcı  Vekili Hüseyin Şahin ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Akif Ekinci'yi  de HSK üyesi olarak belirledi.

HSK BAŞKANVEKİLİ BELİRLENECEK  

TBMM ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından üyelerin seçilmesinin  ardından oluşan yeni HSK, yarın göreve başlayacak.   Adalet Bakanı Bozdağ'ın başkanlığında yeni üyelerle gerçekleştirilecek  ilk HSK Genel Kurulunda, iki daireye üyelerin dağılımı yapılacak, HSK  Başkanvekili ve daire başkanları belirlenecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner326