Yenidoğan bebek ne zaman ziyaret edilmeli?

Yeni doğum yapmış anne ve bebeği ziyarete gitmek Türk toplumunun adetlerindendir. Fakat ziyarete giderken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Eğer siz de yenidoğan bebek ne zaman ziyaret edilmeli merak ediyor ya da bebek ziyaretine giderken dikkat edilmesi gerekenleri öğrenmek istiyorsanız "Yenidoğan bebek ne zaman ziyaret edilmeli? Bebek ziyaretine giderken dikkat edilmesi gerekenler" haberimize bir göz atın.

Yenidoğan bebek ne zaman ziyaret edilmeli?

Yeni doğum yapmış anne ve bebeği ziyarete giderken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi almak istiyorsanız "Yenidoğan bebek ne zaman ziyaret edilmeli? Bebek ziyaretine giderken dikkat edilmesi gerekenler" haberimize göz atın.

Mümkünse 40 gün bekleyin

Türk toplumunda 40 uçurmak diye bir adet var. Ne kadar doğru bilinmez fakat ilk 40 gün lohusa annenin ve bebeğin kendini toparlaması için oldukça ideal bir süre. Eğer acilliyetiniz yoksa bebek doğduktan 40 - 45 gün sonra ziyaretinizi gerçekleştirin. 

Sigara içmeyin (zinhar!)

Değil yenidoğan bebeğin çevresinde sigara içmek, sigara içilmiş kıyafetinizle bile bebeğe yaklaşmayın.

Parfüm sıkmayın

Evden çıkarken otomatik olarak parfüm sürüyor olabilirsiniz. Lakin söz konusu olan yeni doğan ziyaretiyse bunu yapmayın. Yeni doğan bebekler süt gibi tatlı kokarlar ve bu kokuları bütün evi kaplar. Duyuları gelişmiş olan lohusa anneyi rahatsız etmemek, bebeğin kokusunu bastırmamak ve parfümlü yanaklarınızla bebeği parfüme bulamamak önemli.

Huzur bozulmasın

Yeni ebeveynler, evlerinin samimi ortamı dışında varlıklarını sürdüremezler. Alçak sesle konuşur, uykulu dolaşırlar. Hiçbir şey bu huzuru başkasının zapt edilemeyen çocuğu kadar bozamaz. Uslu duracağından emin değilseniz çocuğunuzu yanınıza almayın.

Geç kalmayın

Yeni ebeveynler yorgun olurlar. Bebeği kucaklamak isteyen birçok ziyaretçi için zaman yaratmaya, ziyaretler esnasında ayakta kalabilmeye çalışırlar. Bu yüzden zamanında gidin.

Hastayken gitmeyin

Yeni annenin bağışıklık sistemi yorgunluk sebebiyle zayıf olabilir. Henüz bakteri ve virüslere maruz kalmamış bebeklerinse bağışıklıkları zaten düşük. Dolayısıyla doğru şeyi yapın ve hastaysanız eğer, ziyaretinizi erteleyin.

Ellerinizi yıkayın

Yeni doğan bebeğin evine girdiğinizde ilk iş ellerinizi yıkayın. Bağışıklık sistemi gelişmemiş bir bebeğe, koruma güdüleri aşırı gelişmiş bir lohusa anneye yapılabilecek en iyi şeylerden biri budur.

Kucağa almak istemeyin

Hormonların işgalinde; büyük ihtimalle uykusuz bir yeni anneye bebeği kucağınıza almanızı teklif etmesi için şans tanıyın. Bunu talep eden siz olmayın.

Dağınık bırakmayın

Evden ayrıldığınızda, orada olduğunuza dair geride hiçbir işaret bırakmayın. Getirdiğiniz hediyenin paketini kaldırın, çay içtiğiniz bardağı yıkayın.

Tavsiye vermeyin

Yeni anne olan arkadaşınızı yalnızca dinleyin. İstenmeden tavsiye vermeyin, ihtiyacı varsa o soracaktır.

Süreyi uzatmayın

Bebek ziyareti normal arkadaş ziyaretleri gibi uzun sürmez. Bebekler özellikle yeni doğdukları dönemde sürekli bir şeyler talep eder. Varlığınız talep ve arz dengesini bozabilir. Ziyareti kısa kesin.

Bir faydanız dokunsun

Yenidoğan ziyaretinin kilit maddesi aslında bu! Yorgun ve taze ebeveynler girdikleri bu yeni sisteme tam olarak alışamamış, bocalıyor olabilirler. Özellikle yeni anneler önlerine hazır yemek gelmesine, duş alması için bebeklerinin 5 dakika tutulmasına ya da makinede bekleyen çamaşırların asılmasına çok sevinebilirler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327