Yıldız Dağı’nda Kayak Keyfi Başlıyor

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan Yıldız Dağı’ndaki çalışmaları yerinde inceledi.İnceleme gezisinin ardından bölgedeki çalışmaları değerlendiren Genel Sekreter Ayhan, Yıldız’da hummalı bir çalışma ortaya konulduğunu...

Yıldız Dağı’nda Kayak Keyfi Başlıyor
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan Yıldız Dağı’ndaki çalışmaları yerinde inceledi.
İnceleme gezisinin ardından bölgedeki çalışmaları değerlendiren Genel Sekreter Ayhan, Yıldız’da hummalı bir çalışma ortaya konulduğunu belirterek, mevsim şartları el verdiği sürece bu hızlı sürecin devam edeceğini ifade etti.
Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi’nde istihdam edilecek personel için ihale yapıldığını belirten Ayhan, “Kayak uzmanı, snowtrack operatörü, tekniker gibi 26 kişiden oluşan bir teknik personelin istihdam sürecine başlayacağız. Erciyes A.Ş. ile yapacağımız anlaşma kapsamında alacağımız danışmanlık hizmeti ile hem bu bölgede bir eğitim sürecini başlatacağız hem de tesislerimizi söz verdiğimiz gibi kış döneminde hizmete hazır hale getireceğiz. Protokol imzaladıktan sonra oradan gelecek 8 personel burada istihdam edilecek 26 personelimizi 1 yıl boyunca eğitecekler. Tabi bu kapsamda hedefimiz Sivas’ta kayak konusunda fedakarlık yapmış, yıllardır mücadele etmiş, antrenörlük konusunda uzman olan arkadaşlarımızın da bilgi ve birikimlerini kullanarak ortak bir yol haritası çizmektir. En büyük hedefimiz tesislerimizi sağlıklı bir şekilde işleyebilir hale getirmektir. Ancak; günübirlik tesislerin inşaatının hızla devam ettiği Yıldız’da, tesislerin kış dönemine yetişememe ihtimaline karşılık 400 metrekarelik bir prefabrik bina yapılıyor. Bu kış burada kendimizi görebilmek hem de Sivaslıların ayağını buraya alıştırmak istiyoruz.” dedi.
Yıldız Dağı’na, Sıcak Çermik-havaalanı bağlantısını sağlayacak yeni bir yol projesi için de çalışmaların devam ettiğini belirten Ayhan, mevcut yollar ve buna paralel olabilecek alternatifler üzerinde de çalışmalar yapıldığını, mevcut yolların standardının yükseltildiğini söyledi. Karayolları Genel Müdürlüğü ve Kalkınma Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda Sıcak-Çermik-Yıldız Dağı yolunun yatırım planına alındığının müjdesini veren Ayhan, “Yıldız Dağı’na şuan bir ulaşım var ama standardı yüksek değil. Tabi böyle bir tesis yapıp, 75 milyon lira harcayıp yol kalitesinin de düşük olması arzu edilen bir durum değil. Buna ilişkin Milli Savunma Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz’ın girişimleri ile Sıcak Çermik-Yıldız Dağı yol bağlantısı noktasında gerekli görüşmeler yapıldı. Şuan, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Kalkınma Bakanlığı ile yapılan görüşmede Sıcak Çermik-Yıldız Dağı bağlantısının turizm yol ağına alınması kararlaştırıldı. Çalışmalar peyderpey devam edecek. Bizim bu konudaki birinci önceliğimiz Yıldız Dağı’na ulaşım imkânlarının kalitesini artırmak. Yakupoğlan-Yıldız Dağı arasında hiçbir yol yoktu. Ama bugün 12 metre genişliğinde standardı yüksek güzel bir yol açtık.” diye konuştu.
Yıldız’a kar yağmaması ihtimaline karşı da gerekli altyapıyı oluşturmanın gayreti içerisinde olduklarını belirten Ayhan, 2015’te tesisteki pistlere yapay kar sisteminin kurulacağını da müjdeledi.
Kaynak konusunda sıkıntı olmadığını, ihtiyaç olması halinde bunu temin etmek için gereken her şeyi yapacaklarını belirten Ayhan; “Bu sene inşallah kar yağacağını umut ediyoruz, dua ediyoruz. Tabi yağmadığı takdirde 75 milyonluk bir yatırım yapıyorsunuz ama buranın atıl kalması mümkün değil. Biz burada 2015 yılı içerisinde suni kar sistemine yönelik bir çalışma yapacağız. Bir su havuzu kuracağız. O su havuzunu merkez baz alıp bütün pistlere suni kar makinesi kuracağız. Teknoloji ileri seviyede, imkânımız da var, kapasitemiz de var. Para konusunda mücadele edeceğiz. Bu konunun takipçisi ve mimarı Milli Savunma Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz’dır. Kendisi müsteşarlık döneminden beri bu işi takip etmektedir. Milletvekillerimizin de büyük desteği var ve para konusunda şuana kadar sıkıntı yaşamadık. Yaşamayacağımızı da düşünüyoruz. Dolayısıyla kar yağmaması gibi bir duruma karşı 2015 yılında suni kar sistemini kuracağız. Suni kar sisteminin kurulması ile birlikte pistlerimiz uluslararası standartlara uygun hale gelecek.” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327