YKS tercih kılavuzu ne zaman açıklanacak? Üniversite kontenjanları belli oldu mu?

YKS maratonu sona erdi, şimdi gözler sonu ve tercih kılavuzunda... ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, bugün tercih kılavuzu hakkında açıklamalarda bulundu. Peki kılavuz ne zaman yayımlanacak?

YKS tercih kılavuzu ne zaman açıklanacak? Üniversite kontenjanları belli oldu mu?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) yaklaşık 2 buçuk milyon kişi katıldı. 15-16 Haziran tarihlerinde gerçekleşen sınavın soru ve cevapları 16 Haziran saat 20.00'de yayımlandı. Sonuçlar ise 18 Temmuz'da erişime açılacak. Yalnız daha önce TERCİH kılavuzunun yayımlanması bekleniyor.

Tam da bugün ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Açıklama sonrası "YKS tercih kılavuzu ne zaman açıklanacak? Üniversite kontenjanları belli oldu mu?" soruları yöneltilmeye başlandı. İşte detaylar...

"BU HAFTA YAYIMLAYACAĞIZ" 

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, hafta sonu düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) ilişkin tercih kılavuzunun bu hafta içerisinde yayımlanacağını bildirdi. 

Aygün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15-16 Haziran'da uygulanan, 2,5 milyondan fazla üniversite adayının katıldığı 2019-YKS'nin ardından izlenecek süreç hakkında bilgi verdi, sınava ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Adayların, YKS'nin ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT) Türkçe, ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testi'nde (AYT) ise matematikte zorlandığına ilişkin yorumların anımsatılması üzerine Aygün, "Sınav sorularının zorluğu veya kolaylığı sınava giren adayların görüşlerinin bir yansımasıdır. Bunun bir sıralama sınavı olduğu ve zorluk ya da kolaylık durumunun tüm adaylar için geçerli olduğu unutulmamalıdır." değerlendirmesini yaptı. 

Aygün, bu yıl YKS'de bazı ilklerin yaşandığına işaret ederek, "Özel sağlık durumu olan biri gazi olmak üzere üç adayın, gerekli tedbirler alınarak hastanelerinde sınav yapılmıştır. ÖSYM tarihinde ilk defa siyam ikizi sınava girmiştir. Siyam ikizleri ayrı kitapçık, ayrı cevap kağıdı ve işaretleyici desteği verilerek sınava alınmıştır." ifadelerini kullandı. 

ÖSYM Başkanı Aygün, YKS'nin sorunsuz bir şekilde tamamlandığını vurgulayarak, "YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nu bu hafta içerisinde yayınlayacağız. Değerlendirmeler tamamlandıktan sonra 18 Temmuz'da sınav sonuçlarını açıklayacağız. Sonuçların açıklanmasının ardından tercihleri alıp yerleştirme sonuçlarını ağustos ayında açıklayacağız." bilgisini paylaştı. 

YKS kapsamında yaklaşık 5 milyon adet sınav kitapçığı ve cevap kağıdının basıldığını, sınav evraklarının, il ve ilçelere 420 şehirler arası nakil aracıyla taşındığını anlatan Aygün, YKS'de ayrıca 6 bin 582 kent içi nakil aracının kullanıldığını kaydetti.

Üç oturum halinde düzenlenen YKS'de yaklaşık 700 bin kişinin görev aldığını hatırlatan Aygün, sınavda emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

ÖSYM Başkanı Aygün, sınav sonuçlarının adaylar ve aileleri için hayırlı olması temennisinde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327