YPG'den flaş flaş karar! Geri çekiliyorlar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Menbiç kararının detaylarını açıklamasının ardından YPG'den çok önemli bir açıklama geldi.

YPG'den flaş flaş karar! Geri çekiliyorlar

ABD ile Türkiye'nin yakın teması sonunda sonuç verdi ve teröristler Fırat'ın batısındaki Menbiç'ten ayrılacaklarını resmen itiraf etti.

Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD/YPG, açıklama yayımlayarak 'askeri danışmanlar' diye adlandırdığı teröristleri Menbiç'ten çektiğini duyurdu.

Dün ABD'de mevkidaşı Mike Pompeo ile görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Menbiç hakkındaki yol haritasının onaylandığını duyurmuştu. Teröristlerin çekilme sürecinde üçüncü bir ülkenin rol almayacağını da vurgulayan Çavuşoğlu,"YPG Menbiç'ten çekilirken ABD'nin verdiği silahlar geri alınacak" şeklinde konuşmuştu.

ÜÇ AŞAMALI YOL HARİTASI

Menbiç'le ilgili üç aşamalı bir yol haritası belirlendi. Bu üç aşama ana hatlarıyla şöyle:

- YPG Menbiç'ten çekilecek ve PYD'nin denetimine son verilecek.

- Güvenliği ve denetimi, Türk ve ABD ortak askeri güçleri sağlayacak. Türk istihbaratı ve diğer ilgili uzmanlar da, Menbiç'te faaliyette bulunacak.

- Menbiç'in demografik yapısına uygun yerel meclis oluşturulacak. Menbiç, yerel meclis tarafından yönetilecek. Menbiç'te nüfusun büyük çoğunluğunu Araplar oluşturuyor. PYD ile bağlantılı olmayan Kürt gruplar da bu Meclis'te temsil edilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327