Yunanistan'ın tek kazananı

Borç batağında olan Yunanistan'da bu krizden tek sağ çıkabilen Yunan fon yöneticisinden nasıl krizin tek kazanını oldu?

Yunanistan'ın tek kazananı
Yunanistan ve uluslararası kreditörlerin reform paketleri üzerine uzun sureli anlaşmazlığı Yunan borsasında çakılmaya neden olurken sadece bir kişi kazançlı çıkmayı başarabildi.

BusinessHT'de yer alan habere göre, Yunanistan'a odaklanan 35 fon arasında Vasileios Antoniadis'in sahip olduğu MetLife Alico M&S yüzde 4,8 değer kazanarak en iyi performs gösteren fon oldu. Diğerler fonlarda kayıp ortalama yüzde 15 değer kaybetti; en kötü performans gösteren fon ise yaklaşık yüzde 28 düştü.

Yunanistan'ın ASE Hisse Senedi Endeksi, sermaye kontrolleri ve aylar süren anlaşmazlıkla yüzde 18 düşüş yaşamıştı.

Peki herkes kaybederken Yunan fon yöneticisi nasıl kazandı?

Yunan borsalarının kapandığı ve polisle göstericiler arasında çatışmalar yaşandığı sırada Antoniadis mevcut varlıklarında değişikliğe gitmedi.

Bankalar ve prekande şirketlerinin krizden en çok etkileneceğini düşünerek az değer biçilmiş hisselere odaklandı. Büyüme beklentisinin ve yeterli nakit akışının olduğu şirketlere yönelen Antoniadis yatırım için sağlık hizmetileri şirketlerini önerdi.

En büyük hisse senedi pozisyonlarının olduğu Hellenic Petroleum SA, Hellenic Exchanges SA ve Mytilineos Holdings SA bu sene ortalama yüzde 9 değer kazandı. 

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2015, 13:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327