Zamanla Yarış Hayat Kurtardı

Batman’da hipertansiyon hastası olan bir kişi, sırt ve göğüs ağrısı ile başında karıncalanma belirtileri ile hastaneye başvurdu. Acil olarak Diyarbakır’a sevk edilen hasta Memorial Diyarbakır Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden...

Zamanla Yarış Hayat Kurtardı
Batman’da hipertansiyon hastası olan bir kişi, sırt ve göğüs ağrısı ile başında karıncalanma belirtileri ile hastaneye başvurdu. Acil olarak Diyarbakır’a sevk edilen hasta Memorial Diyarbakır Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Muzaffer Bahçivan ve ekibi tarafından gerçekleştirilen 3 saatlik ameliyatla yeniden yaşama döndü.
49 yaşındaki Bahattin Bayram yaklaşık 9 yıldır yüksek tansiyon sorunu nedeniyle ilaç tedavisi görüyordu. Sırtında ve göğsünde aniden başlayan ağrılar ile başında karıncalanma şikayeti nedeniyle Batman’da özel bir hastaneye başvuran Bayram, burada yapılan tetkikler sonucu aort damarında yırtık olduğunu öğrendi. Acil olarak Memorial Diyarbakır Hastanesi’ne sevk edilen Bahattin Bayram burada hemen ameliyata alındı. Erken müdahale ile yaşama tutunan ve 3 saatlik ameliyat sonrası sağlığına kavuşan Bayram, “Gözümü açtığımda hastanedeydim. En son hatırladığım Batman’da hastaneye gitmeye çalıştığımdı. Daha önce hipertansiyon hastalığına bağlı sağlık sorunlarım oluyordu ve tansiyonumu kontrol altında tutmak için ilaçlar kullanıyordum. Ancak bu kadar ciddi bir sorun ile karşılayacağımı düşünmemiştim” dedi.
“HER GEÇEN SAATTE ÖLÜM RİSKİ ARTIYOR”
Bahattin Bayram’ın 3 saat süren ameliyatını gerçekleştiren, Memorial Diyarbakır Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Muzaffer Bahçivan ise, “Hastamızı hiç vakit kaybetmeden ameliyata aldık. Aort damarda yırtık gerçekleştiğinde eğer acilen müdahale edilmezse, hasta için her geçen saat yüzde 1 oranında ölüm riskini artırıyor. 1 yılda ölüm riski yüzde 80 aşmaktadır. Dolayısıyla diseksiyon vakalarında hastaları acilen ameliyata almak gerekir” diye konuştu. Aort yırtıklarının özellikle hipertansiyon hastalarında görülebildiğini belirten Doç. Dr. Bahçivan, “Hastamızın hipertansiyon nedeniyle kalpten çıkan aort damarı yırtılmıştı. Şiddetli göğüs ağrısı ve başta karıncalanma şikayetiyle dış merkezden bize acil olarak geldi. Başarılı bir ameliyat gerçekleştirdik. Genel durumu çok iyi ve normal hayatına geri döndü. Bundan sonra periyodik kontrollerini yaptırmak şartıyla bütün günlük aktivitelerini yerine getirebilir” şeklinde konuştu.
“ERKEKLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜYOR”
Kalp ve damar hastalıklarının erken müdahalesinin yaşamsal önemine dikkat çeken Doç. Dr. Muzaffer Bahçivan, “Aort diseksiyonu erkeklerde kadınlara oranla 2 kat daha sık görülüyor ve en sık 40-70 yaş aralığında ortaya çıkar. Hayatı tehdit eden aort diseksiyonu tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilir. Özellikle hipertansiyon hastalarının bir anda ortaya çıkan sırt ve göğüs ağrıları konusunda duyarlı olmaları gerekir. Bu şikayetler aort yırtıklarının habercisi olabilir. Erken müdahale hayat kurtarır. Tedavi edilmediğinde ölümle sonuçlanabileceği gibi, yırtıkların ilerleyerek diğer organlara kalıcı hasar vermesi de söz konusudur. Felç, böbrek yetmezliği, aort kapak yetmezliği, bacakta kangren gibi sorunlara da yol açabilir” ifadelerini kullandı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327