Zeytin Ve Meyve Ormanı Önerisi

Eskişehir Çevre Derneği Başkanı Güner Sümer, Türkiye’de zeytin ve meyve ormanları oluşturulması gerektiğini kaydetti.Sümer, Akdeniz bölgesi ülkelerinde zeytin, Doğu Avrupa ülkelerinde ise meyve ormanları dikildiğini belirtti. Güner Sümer,...

Zeytin Ve Meyve Ormanı Önerisi
Eskişehir Çevre Derneği Başkanı Güner Sümer, Türkiye’de zeytin ve meyve ormanları oluşturulması gerektiğini kaydetti.
Sümer, Akdeniz bölgesi ülkelerinde zeytin, Doğu Avrupa ülkelerinde ise meyve ormanları dikildiğini belirtti. Güner Sümer, "Bu ormanlardan elde edilen ürünler satılmakta ve ekonomiye gelir sağladığı gibi istihdam sağlamaktadır. Türkiye’de Ege Bölgesi ile Akdeniz Bölgesi ve Eskişehir’de Sarıcakaya zeytin yetiştirmeye uygundur” şeklinde konuştu.
"SARICAKAYA ZEYTİN İÇİN UYGUN"
Eskişehir’de Çevre Derneği olarak 3 yıldır Kızılinler Mevkii’nde badem ağacı dikim denemeleri yapmakta olduklarını ifade eden Başkan Sümer, “Eskişehir’de Sarıcakaya bölgesi zeytin yetiştirmeye uygundur. Zeytin meyve olarak kullanıldığı gibi zeytinyağı da elde edilmektedir. Ormanlarda yetişen karadut ve diğer yabani meyveler değerlendirilmeli ve ekonomiye kazandırılmalıdır. Bu ürünlerin satılması ile köylere gelir sağlanacağı gibi ekonomiye de katkı sağlanacaktır” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327