ZEYTİNYAĞININ OSKARLARI SAHİPLERİNİ BULUYOR

‘Zeytinyağının Oskarları’ olarak nitelenen 8. Ulusal Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması’na başvurular başladı. 30 Mart’a kadar başvurulabilecek yarışmaya, her yıl çok sayıda marka kalitesini tescilletmek için katılım...

ZEYTİNYAĞININ OSKARLARI SAHİPLERİNİ BULUYOR
‘Zeytinyağının Oskarları’ olarak nitelenen 8. Ulusal Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması’na başvurular başladı. 30 Mart’a kadar başvurulabilecek yarışmaya, her yıl çok sayıda marka kalitesini tescilletmek için katılım sağlıyor.
Zeytindostu Derneği’nin düzenlediği ve gelenekselleşen Ulusal Naturel Sızma Zeytinyağı Yarışması’nın bu yıl 8.’si düzenleniyor. Pek çok zeytinyağı markasının pazarlama faaliyetlerinde kalitelerine referans olarak gösterdiği yarışmaya başvurular 30 Mart 2015 tarihine kadar, Bursa’nın Osmangazi ilçesinde bulunan Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne yapılabilecek.
ÜÇ AYRI KATEGORİ
Temel kalite ve saflık analizleri alanlarında akretide olan Bursa Gıda Yem İl Kontrol Laboratuarında analizleri yapılan numuneler, kimyasal analizlerde başarılı olmaları halinde duyusal analize tabi tutulacaklar. Yarışmaya katılan markaların numunelerinin değerlendirmesi; yöre, zeytin çeşitlerine ve organik sertifikalarına göre kategorilere ayrılarak yapılacak. Duyusal analiz sonucu tespit edilen değerlere göre meyvemsilik bakımından hafif (LIGHT), orta (MEDIUM) ve yoğun (INTENSE) olarak alt kategorilerde değerlendirme yapılacak.
Yarışma şartnamesine göre, yöre ve zeytin çeşidi dikkate alınarak duyusal ve kimyasal analiz sonuçlarına göre kusursuz numuneler altın, gümüş, bronz şeklinde ödüllendirilecek. Yarışma sonunda kalitesi tescillenen markalar, ilerleyen günlerde yeri ve tarihi duyurulacak görkemli bir gecede ödüllerini alacaklar.
“REFERANS OLDUK”
Ulusal Natürel Sızma Zeytinyağı Yarışması’nın kalitesini tescilletmek isteyen markalar için bir fırsat olduğunu dile getiren Zeytindostu Derneği Başkanı Abidin Tatlı, kalitesine güvenen tüm zeytinyağı firmalarını yarışmaya katılmaya çağırdı. İlk yarışmadan bugüne kadar hem coğrafi anlamda hem de nicelik açısından katılımın arttığını vurgulayan Tatlı, “Bu yarışmadan ödül alan markalarımızın hem yurtiçinde hem de yurtdışında yaptıkları pazarlama faaliyetlerinde ve tanıtımlarda Zeytindostu Derneği’nin yarışmasından kalite ödüllü olduklarını referans olarak kullandıklarına şahit oluyoruz. Bu hem numune alma, hem değerlendirme hem de bandrol verme süreçlerinde titiz ve akredite kurumlarla yaptığımız ciddi çalışmanın sonucunda gelen bir başarıdır. Ülkemizde kuzeyden, güneye, batıdan doğuya kadar çok kaliteli zeytinyağları üretiliyor. Önceki yıllarda ödüllerin dağılımına baktığımızda zaten bölgesel bir çeşitlilik kendini gösteriyor” diye konuştu.
Yarışma ile detaylı bilgi zeytindostu.org web sitesinden edinilebilir.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327