11 Ayrı Yörenin Folklor Kültürü Kepez’e Taşındı

Kepez Belediyesi, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı, 11 ayrı yörenin folklor kültürünü buluşturduğu Ulusal Halk Dansları Festivali ile kutluyor. 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla düzenlenen ve 3 gün sürecek olan Ulusal Halk Dansları Festivali’nin...

11 Ayrı Yörenin Folklor Kültürü Kepez’e Taşındı
Kepez Belediyesi, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı, 11 ayrı yörenin folklor kültürünü buluşturduğu Ulusal Halk Dansları Festivali ile kutluyor. 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla düzenlenen ve 3 gün sürecek olan Ulusal Halk Dansları Festivali’nin açılışı dün akşam yapıldı.
Türkiye’nin 11 ayrı bölgesinden halk oyunları ekibin katıldığı festivalin açılışı, Arif Nihat Asya Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleşti. Festivale katılan ekipler, Türkiye’nin değişik yörelerinden sundukları halk dansları ile Antalyalılara unutulmaz bir 30 Ağustos Zafer Bayramı gecesi yaşattılar.
Festivali, Kepez Belediye Başkan Vekili Serhat Demir, Başkan Yardımcısı Mustafa Özsoy ile birlikte yüzlerce Antalyalı izledi.
Türk milletinin ve Antalyalıların 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlayan Demir, Başkan Tütüncü’nün ve ekibinin, 2009’da göreve geldikten sonra ilçenin yıllarca ertelenmiş sorunlarının üzerine kararlılıkla giderken, kültür ve sanat alanında da bir hedef daha ortaya koyduklarına işaret etti.
Serhat Demir, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Kepez şehirleşirken, imarlaşırken aynı zamanda bir kültür başkenti, kültür ve sanatın merkezi bir ilçe olmalıydı. Bu kapsamda Başkan Tütüncü ve ekibi, göreve geldiğinde bir kültür merkezi dahi olmayan Kepez’e, Arif Nihat Asya Açık Hava Tiyatrosu’nu, Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’ni, Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’ni ve Mimar Sinan Kongre ve Sergi Merkezi gibi bir çok eseri kazandırdı. Bu tesislerde çok güzel sanatsal faaliyetlerin yapılması gerekiyordu. Geçtiğimiz 5 yılda ve 2. dönemin başı itibariyle Türkiye’nin sanat alanındaki değerlerini Kepez’de yaşattık, yaşatmaya da devam ediyoruz. 3 gün sürecek olan ulusal halk oyunları festivali de Kepez’deki kültür ve sanat faaliyetlerinin bir devamıdır. 3 gün boyunca Türkiye’nin 11 bölgesinin değerlerini, Türkiye’nin mozaiği olan Kepez’de buluşturacağız."
Başkan Demir, festivale katılan ekiplere başarılar da diledi.
LATİF DOĞAN KONSERİYLE SONA ERECEK
Antalyalıların ücretsiz olarak izleyebileceği festivalin 2. gün gösterisi, 1 Eylül Pazar saat 20.00’de Cumhuriyet Meydanı’nda olacak. Festival, 2 Eylül Salı günü saat 20.00’de Arif Nihat Asya Açık Hava Tiyatrosu’nda önce halk oyunları ekibinin gösterisi; daha sonra ise sanatçı Latif Doğan’nın konseri ile sona erecek.
Festivale katılan şehirler ve yöreleri:
Erzurum Ekibi(Bar), Ankara Ekibi (Seymen), Kocaeli Ekibi (Üsküp), Kırklareli Ekibi (Halay), Antalya Ekibi (Teke Yöresi), Zonguldak Ekibi (Artvin Yöresi)
Ankara Ekibi (Trabzon Yöresi), Diyarbakır Ekibi (Diyarbakır Yöresi), Mersin Ekibi (Kaşık), İzmir Ekibi (Zeybek)
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER