15 yaşında IŞİD’e katıldı, pişman oldu, vatandaşlıktan çıkarıldı şimdi ölüm cezasıyla karşı karşıya

15 yaşındayken IŞİD’e katılmak için Britanya’dan Suriye’ye kaçan ve şimdi “devletsiz” bir durumda olan 23 yaşındaki Şamıma Begüm’ün ailesi, kızlarının ailenin memleketi Bangladeş’e gönderilmesi ihtimalinde ölüm cezası alacağını söyledi

15 yaşında IŞİD’e katıldı, pişman oldu, vatandaşlıktan çıkarıldı şimdi ölüm cezasıyla karşı karşıya

15 yaşındayken bir IŞİD mensubuyla evlenmek için Londra’daki evinden kaçıp Suriye’ye giden Şamima Begüm, 2019 yılında Britanya vatandaşlığından çıkarıldıktan sonra “devletsiz” konumda kaldı.

Britanya hükûmetine bağlı Özel Göç İtirazları Komisyonu’na yapılan yasal başvuruda, dönemin içişleri Bakanı Sajid Javid’in Begum’ü vatandaşlıktan çıkarırken “ciddi pratik sonuçları” görmezden geldiği belirtildi.

Begum’ün Britanya’da vatandaşlıktan çıkarılması durumunda Bangladeş’in vatandaş olarak kabul edileceği ve buraya gönderilirse ölüm cezası alabileceği belirtildi.

Bangladeş Dışişleri Bakanı 2019 yılında Begum ülkeye girerse terörle ilişiği sebebiyle ölüm cezası alabileceğini söylemişti.

Suriye’nin kuzey doğusunda bir gözetim kampında tutulan Şamima Begüm’ün Britanya vatandaşlığı 2019 yılında iptal edilmişti. Begüm’ün avukatları, Britanya vatandaşlığını geri kazanmak için başlattığı davada Begüm’ün insan kaçakçılığı mağduru olduğunu savunuyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2022, 16:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326