2013 Yılı Kayseri İhracatinin Yıldızları Ödülü

Akdeniz İthalatçı Birlikleri (AKİB) tarafından düzenlenen 2013 Yılı İhracatının Yıldızları Ödül Töreni gerçekleştirildi.Bir otelde düzenlenen ödül törenine, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız,...

2013 Yılı Kayseri İhracatinin Yıldızları Ödülü
Akdeniz İthalatçı Birlikleri (AKİB) tarafından düzenlenen 2013 Yılı İhracatının Yıldızları Ödül Töreni gerçekleştirildi.
Bir otelde düzenlenen ödül törenine, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, AK Parti Grup başkanvekili Mustafa Elitaş, STK temsilcileri ve davetliler katıldı.
Ödül töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Üretimden kaynaklanan bütün sermaye artışlarının gayrimenkul ile değerlendirilmesi önemlidir. Türkiye büyüyor ve değişiyor. Obez bir büyüme değil. Beyni ile şirketleri ile beraber büyüyor. Kayseri’de güneş ile alakalı, su ile alakalı özellikle yeni yatırımların çok ciddi bir miktarda arttığını söylemem lazım. Türkiye büyüyen yanının arz güvenliği ile alakalı daha fazla enerji üreten bir sektöre ulaşmıştır. Aslında Türkiye’nin ekonomisi geziye rağmen büyümeye devam ediyor ama enerji sektörü artan refah seviyesini karşılayabilmek için daha hızlı büyüyor. 7 bin 100 megavat civarında artış oldu. Son 1 yıl içerisinde enerji sektörü birçok ülkenin artışı kadar gücüne güç ekledi” dedi.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ise, “Bundan 35 sene önce Türkiye’nin toplam dış ticaret hacmi ile şimdiki dış ticaret hacmi 100 misli arttı. 1983 yılından itibaren başlayan süreçte Türkiye ilk defa dış ticarete başladı. Özel dönemi de ilk defa Türkiye dünya turuna çıktı. 1980’den 2002 yılına geldiğimizde Türkiye 35 milyar dolarlık bir ihracata ulaştı. Türkiye’nin ortalama borçlanma süresi 1 yıl bile değildi. Bugün Türk hazinesi dünya piyasalarında 10 yılın aşkın süre borçlanabilir duruma geldi. Türkiye bir gecede 50’nin üzerinde bankanın üzerinde sorun yaşadı. IMF’ye ve dünya bankasına TC Başbakan yardımcıları imzası ile Halk Bankası’nı ve Ziraat Bankası’nı satma sözü vermişlerdi. 3 Kasım seçimlerinde sonra Türkiye gelen iktidarı ile ‘one minute’ denildi. O gün 20’şer liralık zararı olan halk bankası ve ziraat bankası bugün hazineye 40 milyar dolarlık kar katan bir kurum haline geldi. Türkiye buralardan geldi. Türkiye artık IMF’ye borç veren bir ülke haline geldi. Türkiye iki tane birden santral inşaatına başladı. Türkiye buralara fasoncu bir üretim anlayışı ile geldi. Türkiye artık yeni bir misyon üretmeye başladı. Türkiye geçtiğimiz sene Gezi olaylarını yaşadı. Türkiye 17 Aralık ve 25 Aralık’ı yaşadı” dedi.
Zeybekci ayrıca, “Biz Türkiye olarak bugün ihracatımızı 1.57 dolardan 3 doların üstüne çıkarmamız lazımdır.2. çeyrekteki büyümenin içinde ihracatın oranı yüzde 2.8 ya da 2.9 olacaktır. Faiz bu yükseklikte olduğu sürece büyüme olmaz. Üretim olmaz. İnsanlar istihdam yapmak istemez. Hammadde stoğuna girmek istemez. Bizi 2 şekilde yanıltıyorlar yada eksik bilgi veriyorlar. Türkiye’de enflasyon yüksekse faizler düşmemelidir.1 yıl sonra Türkiye’nin beklenti enflasyonu yüzde 6’lar civarında olacaktır. Enflasyonla mücadele bizim için son derece önemlidir” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından ödüller verildi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER