25 Yaşındaki Engelli Genç Kız, Devletten Yardım Bekliyor

Devrek’te yürüme engelli genç kız Zeliha Dereli devletten kendisine yardım eli uzatılmasını bekliyorZonguldak’ın Devrek ilçesinde yaşayan yürüme engelli Zeliha Dereli yürüyebilmesi için yardım eli uzatılmasını bekliyor. Dokuz yaşında...

25 Yaşındaki Engelli Genç Kız, Devletten Yardım Bekliyor
Devrek’te yürüme engelli genç kız Zeliha Dereli devletten kendisine yardım eli uzatılmasını bekliyor
Zonguldak’ın Devrek ilçesinde yaşayan yürüme engelli Zeliha Dereli yürüyebilmesi için yardım eli uzatılmasını bekliyor. Dokuz yaşında oyun oynarken geçirdiği bir kaza sonrasında yürüme yeteneğini kaybeden ve o günden bu yana annesinin ve çeşitli yürüme aletlerinin yardımı ile hayata tutunmaya çalışıyor. Kendisine iyi bir tedavi uygulandığında tekrar yürüyebileceğini söyleyen Zeliha Dereli, ”9 yaşında bir kaza sonucu yürüme yeteneğimi kaybettim demek ki o günün şartlarında sağlık ve maddi imkanlar yetersizmiş ki sorunuma çare bulunmamış. Şimdi yarı devlet destekli bir rehabilitasyon merkezinde fizik tedavisi alıyorum ama iki saat uygulanan tedavi bana yeterli gelmiyor. Eğer tam teşekküllü bir hastanede doktorlar nezaretinde fizik tedavi uygulansa ben inanıyorum ki tekrar hiçbir kişiden ve aparat yardımı almadan yürüyebilirim ben azimli ve hayatı seven birisiyim maddi imkanım olsa çoktan yürümeye başlamıştım. Benim devlet yetkililerinden ricam bana yardım eli uzatılsın ve dışarıda gezen normal insanlar gibi bende hayatımı idame ettirebileyim lütfen devlet yetkilileri sesimi duyun ve beni yürütün ben yürüyebileceğime inanan bir kişiyim” diye konuştu.
Devrek’te ki evinde gen kızı ve ailesini ziyaret eden Almanya Zonguldaklılar Derneği Başkanı Mehmet Karakulak ise,” Kızımız bir kaza neticesinde yürüme kabiliyetini kaybetmiş ancak tam donanımlı hastane ve doktorlar kontrolünde uygulanacak tedavi neticesinde tekrar yürüme imkanına sahip bir kardeşimiz. Ben inanıyorum ki devletimiz bu kardeşimize sahip çıkacak ve hayata yeniden tutunmasını sağlayacak. Şayet her hangi bir yardım eli uzatılmaz ise bizler dernek olarak Zeliha Dereli kardeşimizin tedavisi için devreye gireceğiz ve gerekirse yurt dışında tedavisini yaptıracağız” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER