3 soru 3 cevap: İşte asgari ücrette en güçlü senaryo!

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği düzenleme için süreç hızlandı. Asgari ücret tespit komisyonu aralık ayında toplanacak. Artışın emekçileri enflasyon karşısında koruyacak oranda gerçekleşmesi bekleniyor. İşte asgari ücrette en güçlü senaryo...

3 soru 3 cevap: İşte asgari ücrette en güçlü senaryo!

Milyonlarca çalışanın gözü asgari ücrete yapılacak artışta. Asgari ücrete bu yıl toplamda yüzde 95 artış yapıldı, 5 bin 500 liraya yükseltildi.

2023 zammı için süreç aralık ayında başlıyor. Asgari ücretlinin beklediği ücret tespit komisyonu ilk toplantısını aralık ayının ilk haftasında gerçekleştirecek.

İşçi, işveren ve hükumetten 5'er temsilcinin katılacağı komisyon, yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirleyecek.

Asgari ücrette ocak ayında yüzde 50 ile tarihi artışa gidildi. Temmuzda ise yüzde 30'luk ara zam yapıldı. Asgari ücretliden alınan vergilerden de vazgeçildi.

HÜKÜMET CEPHESİNDEN YAPILAN SON AÇIKLAMALARA GÖRE ASGARİ ÜCRET BEKLENTİSİ NEDİR?

Konuyla ilgili milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan Vergi Uzmanı Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı: “Sayın Bakan Bilgin’in söylemiş olduğu afaki asgari ücret tahminlerine ilişkindir. Yani burada çeşitli ekonomistlerin 9 bin 500 ile 10 bin civarında tahminleri bulunmaktadır. Bu tahminler gerçeği yansıtmamakla beraber hayatın olağan akışına uygun değildir. Sonuçta bununla alakalı asıl nihai kararı asgari ücret tespit komisyonunda işçi ve işveren tarafları verecektir. Bu da bir anlaşma ve matematiğe bağlı olacaktır.

İŞTE ASGARİ ÜCRETTE EN GÜÇLÜ SENARYO!

Yani temmuz ayında asgari ücretlinin almadığı yüzde 12’lik enflasyon farkı var. Asgari ücret yüzde 42 iken, yüzde 30’luk bir artış yapılmıştı. Yüzde 12’lik fark var. Bununla beraber son 6 aylık enflasyonun yüzde 30-35 civarında olması beklendiğinden aslında hesap ortadadır. Yani 5 bin 500 TL’ye yüzde 40’lık artış olursa 7 bin 700 TL, yüzde 45 artış olursa 7 bin 975 TL, yüzde 50 artış olursa 8 bin 250 TL olacaktır.

Bununla birlikte açık sınırının 7 bin 400 TL olduğu göz önünde bulundurulduğunda psikolojik sınır olan 8 bin TL’nin geçileceğini ancak haricinde konuşulan rakamların gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum.

ASGARİ ÜCRETİN BELİRLENMESİNE İLİŞKİN BİR ANKET ÇALIŞMASI YAPILACAK. ANKET SONUÇLARINA GÖRE Mİ ASGARİ ÜCRETTE ORTALAMA BİR TUTAR BELİRLENECEK?

Anket çalışması sadece piyasayı yoklamaya ilişkindir. Bununla alakalı bu sadece toplantıda bir done olacaktır. Ona ilişkin herhangi bir sonuç kimsenin eline ulaşmadı.

ASGARİ ÜCRET ZAMMINA İLİŞKİN İŞVERENİN MAAŞ YÜKÜNÜ AZATLAMAK İÇİN HÜKÜMET HANGİ ADIMLARI ATABİLİR?

Hükümetin 5 bin 500 TL üzerindeki verginin alınmaması uygulaması yani asgari ücret kadarın tüm ücretlilerin vergiden istisna tutulması uygulamasının devam edeceğini düşünüyorum. Bununla beraber sigorta teşvikleri de gündeme gelecektir.”

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2022, 09:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326