70 bin kişi 12 bin lirasını geri istiyor!

Yeni çıkan bedelli yasasında 18 bin lira olan bedelin, 2011 yılında bedelli askerlikten yararlanmak için 30 bin lira bedel ödeyen yaklaşık 70 bin vatandaşın büyük tepkisine neden oldu.

70 bin kişi 12 bin lirasını geri istiyor!
30 bin lira ödeyerek bedelli askerlikten yararlanan vatandaşlar, “Adaletsizlik var. Son çıkan yasada bedel 18 bin TL olarak belirlenmiştir. Sosyal devlet politikasına uygun hareket edip 12 bin lira iade edilmesi” talebinde bulundular. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, yasanın Genel Kurul’daki görüşmelerinde milletvekillerinin bu yönde yaptıkları eleştirilere “Vallahi zaman farklıydı. İade etmeyi düşünmüyoruz” yanıtını vermişti.

Geçen salı mecliste kabul edilen, 1 Ocak 1988 tarihi dahil, daha önce doğanların, 18 bin TL karşılığında bedelli askerlik yapabilmesini öngören yasa, çok sayıda vatandaştan da tepki gördü. 2011 yılında yapılan bedelli düzenlemesinden yararlanan vatandaşlar, TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurarak şikayette bulundu. 2011’de uygulamadan yararlanmak için 30 bin lira ödediklerini ve yeni düzenlemede ise bedelin 18 bin TL olduğunu vurgulayan dilekçiler şunları kaydetti:

12 BİN LİRAMI İADE EDİN

Cemal Azer Uslu: Bedelli askerlik yasasından 30 bin TL yatırmak suretiyle faydalandım. Askerlik ile ilişkim kalmamasına rağmen hakkımda açılan üç adet dava ve verilmiş bir idari para cezası bulunmaktadır. Askerlik yaptığımı mahkemeye sunmama rağmen davalar düşmemiş, verilen para cezası kaldırılmamıştır ve mahkemeler halen devam etmektedir. Son çıkan bedelli askerlik yasasında ise bedel 18 bin TL olarak belirlenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan ve asgari ücretle geçinmeye çalışan bir vatandaş olarak bu uygulamanın adaletsiz olduğunu, ailevi durumumu sarstığını üzülerek dile getirmekteyim. Sosyal devlet politikasına uygun hareket edip 12 bin liranın tarafıma iade edilmesini talep etmekteyim. Söz konusu talebimin olumsuz karşılanması halinde her türlü yasal işlem hakkımı kullanacağımı taahhüt eder, gereğinin yapılmasını arz ederim.

70 BİN İADE İSTİYORUZ

Volkan Başarslan: 2011 yılında çıkan bedelli askerlikte 30 bin TL bedel ödedik. Şimdi çıkan bedelli askerliğin bedeli 18 bin TL. Adaletsizlik var. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızdan dövizli askerlik yapanlardan istenen 10 bin euro 6 bin euroya düşürüldü ve bedel iade edildi. Bizler de yaklaşık 70 bin kişi bu bedelin iadesini talep ediyoruz.

MAĞDURİYETİMİZİ GİDERİN

Bülent Doğan: 2011’de çıkan bedelli askerlik yasasından 30 bin TL ödeyerek faydalandım. Yeni çıkan bedelli askerlik yasası, aynı şartlar altında çıkmış olmasına rağmen fiyatı 18 bin lira da tutulmuş. O zaman ki mevcut euro değerini de baz alarak 30 bin lira ödemiş vatandaşların mağduriyetinin giderilmesini arz ederim.

BAKAN YILMAZ: VALLAHİ ZAMAN FARKLIYDI

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, yasanın TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri sırasında iki bedelli askerlik düzenlemesinden alınan ücret arasındaki farkı gündeme getirmişti. Acar, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a şu soruyu yöneltti:
“30 Kasım 2011’deki Kanuna göre 30 yaşından gün alanlar 30 bin lira ödeme karşılığında askerlik hizmetini yapmış sayıldı. Şimdi burada getirdiğimiz esasla 18 bin lira karşılığında askerlik hizmetini yapmış sayılacak. Şimdi, bu 30 bin lirayı daha kasım ayında ödeyenler, dönüp demeyecekler mi ki ‘Anayasa’nın eşitlik ilkesi nerededir? Ben 30 bin lira ödedim, şimdi 18 bin lira ödeyerek bu insanlar askerlik hizmetinden muaf tutulacaklar.’ Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı değil midir? O 30 bin lirayı ödeyenler şimdi bu fazladan ödedikleri parayı isterlerse Bakanlık olarak ne diyeceksiniz?”

Bakan Yılmaz, Acar’ın sorusuna ve eleştirisine “Acar diyor ki ‘2011’de yasa çıkardık; o zaman 30 bin lira ödendi. Ee şimdi kişiler 18 bin lira ödüyor; aradaki farkı ne yapmayı düşünüyorsunuz?’ Vallahi zaman farklıydı, dolayısıyla bir geri iade şeklinde bir... Zaman çok önemli, bir iade düşünmüyoruz” yanıtını vermişti.


Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2014, 16:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Haymac
Haymac - 8 yıl Önce

bence devlet tek şartla iade yapmalı. o da tamamını iade etmek. devlet 30 bini geri verip bunları askere almalı 12 ay.

SIRADAKİ HABER

banner321

banner326